banner39

Cezaevindeki mahkumların ilginç şikayetleri

Son günlerde cezaevleriyle ilgili çıkan haberlerlere ilginç bir tanesi daha eklendi. Yeni iddiaya göre Osmaniye'deki mahkumlar "hazırolda sayım yapılması"ndan rahatsız

Yurt Haberleri 09.03.2012, 15:37 09.03.2012, 16:09
Cezaevindeki mahkumların ilginç şikayetleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Osmaniye'deki cezaevi iddialarıyla ilgili ilginç açıkalamlarda bulundu. Kürkçü'nün anlattıklarıa göre, mahkumlar "hazırolda sayım yapılması"nı istemiyorlar. Kürkçü'nün anlattıklarına göre, mahkumların şikayetleri arasında "koridorda rahatça yürüyememek" de var.

T24.com'un haberine göre TBMM kulisinde, Osmaniye Cezaevi izlenimlerini ve iddiaları, mektuplardan örnek vererek değerlendiren Kürkçü 700 mahkûmun kaldığı cezaevi yönetiminin iddiaları reddettiğini söyledi.

Kürkçü şöyle konuştu:  “Cezaevi yönetiminin kimseye zor kullanılmadığını, herkese aynı uygulama yapıldığını, siyasi suçluların kendilerine imtiyaz yaratmak ve buraya gelmeden önceki alışkanlıklarını sürdürmek istedikleri yönünde savunmaları var."

"HAZIROL ŞİKAYETİ"

Mahkûmların, yüz yüze görüşmede anlattıkları iddiaları Kürkçü, “Popo göstermeye zorlanıyorlar. ‘Hazırol’ vaziyette sayım yapılıyor. Birbirlerini saymaları isteniyor. Ağız araması var. Sakal traşı sorunu yaşanıyor. Düzenli traş baskısı var. Sakalı uzayanları, revire, görüşe çıkarmıyorlar. Bu nedenden bir yıla yakın görüş yasağı konulmuş. Koğuşlar hariç her yerde kamera var. O nedenle dayak koğuşlarda atılıyor. Gardiyanlar içinde A takımı kurulmuş. Müdahale gurubu. İnsanları dövmek için kurmuşlar. Kendilerini ‘Yunuslar’ gibi farklı görüyorlar. Kıyafetlerindeki farklılık hemen dikkat çekiyor. Yani, acil müdahale dayak ekibi. Mahkûmlar arasında darptan etkilenen ve sağlık sorunu yaşayanlar  var." dedi.

KORİDORDA RAHAT YÜRÜYEMEME

Koğuştan bir yere giderken,  ziyarete, avukat görüşmesi, revire üst araması yapılıyor.  Ayakkabıları çıkarmamız dayatılıyor.  Koridorda gardiyanlar nasıl ve nereden yürümemiz gerektiğini  söylüyor.  Oraya buraya bakmamamız için müdahalede bulunuyorlar. ‘tek sıra uygulamasının ve önümüze bakarak yürümeyi dayatan’ uygulamanın  kaldırılmasını  istiyoruz.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?