CHP'li eski vekilden ODTÜ'deki baskıya tepki

CHP eski MYK üyesi Savcı Sayan, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan çirkin saldırıya tepki gösterdi

CHP'li eski vekilden ODTÜ'deki baskıya tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski MYK üyesi Savcı Sayan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de başörtülü öğrencilere yapılan çirkin saldırı ile ilgili olarak, "Bunların özgürlüğe saygısı yok" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bolu İl Temsilciliği ve Bolu MEMUR-SEN üyelerinin katılımıyla düzenlenen Mısır'a destek eyleminin bu haftaki programına Savcı Sayan katıldı. ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik çirkin saldırı ve tahrikin görüntülerinin medyaya yansımasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplayan Sayan , "Özgürlük anlamında değerlendiriyorsak bunların özgürlüğe saygısı yok. Bu şiddetle kınanacak bir olaydır. İnanç bazında insanları ötekileştirmek, dalga geçmek ve sonra kendilerine saygı bekleyenler yanılıyorlar. Kınıyorum. Bu hoş bir şey değildir. Ülkenin birliğini isteyenlerin yapacağı bir şey değildir. Herkes birbirine saygı duyacak" diye konuştu.

Ankara Mamak’ta cami ve cemevini aynı çatı altında buluşturacak projeye de değinen Sayan, "Birlik ve beraberlik açısından bu çok iyi bir şeydir. Cemevi, caminin alternatifi değildir. Müslümanların ibadet yeri camidir. Fakat camiden çıkanlar biz kendi mezhebimizin ritüelini bu şekilde sürdürmek istiyoruz diyebilirler. Bazı arkadaşlar asimilasyon yapılıyor demiş. Neyi asimile edeceğiz. Hepimiz Müslüman değil miyiz ? Ama derlerse ki biz Müslüman değiliz eyvallah başımızın üstüne. Müslümanlıktan başka dine mi gidiliyor? Türkiye'nin böylesi birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 09:50
banner53
YORUM EKLE

banner39