banner39

CHP'li vekiller Kürecik'e sokulmadı

CHP’li 10 Milletvekili Kürecik’te kurulan füze üssünü, üsse kadar çıkarak protesto etti

Yurt Haberleri 10.03.2012, 16:20 10.03.2012, 16:20
CHP'li vekiller Kürecik'e sokulmadı

CHP’li 10 Milletvekili Kürecik’te kurulan füze üssünü protesto etti. Milletvekilleri üsse kadar çıkarak, eylem yaptı. Asker, CHP'lilerin üsse girmesine izin vermedi. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur bu duruma tepki gösterdi.

Onur, "İsraili korumak için kalkan yapanlar, ABD askerini korumak için Türk askerini bize karşı kalkan yaptılar'' dedi.

CHP Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sebahat Akkiraz, Ayşe Nedret Akova, Ayşe Eser Danışoğlu, Hülya Güven, Sedef Küçük, Sena Kaleli, Melda Onur ve Binnaz Toprak Akçadağ- Kürecik bölgesine giderek vatandaşlarla buluştular. Füze Kalkanının kurulduğu bölgenin karşısında kurulan eylem çadırını ziyaret eden milletvekilleri daha sonra radar üssüne çıktılar.

“Füze Kalkanına Hayır” önlükleri giyen milletvekilleri ilk olarak “Kalkana hayır” çadırına geldiler. Milletvekilleri daha sonra füze üssünün bulunduğu alanın bir kısmına kadar ilerledi ancak jandarma engeliyle karşılaştılar. Yapılan görüşmeler neticesinde Milletvekilleri üssün girişine kadar ilerleyebildiler.

MİLLETVEKİLLERİ KENDİ TOPRAKLARINA GİREMİYOR

Üssün bulunduğu alanda bir açıklama yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak 10 milletvekiliyle beraber Türkiye’ye bir göstermeye geldik. Genel Kurmay Başkanlığı, “yetkimiz yok” dedi. Dışişleri Bakanlığı cevap vermedi. Milli Savunma Bakanlığı, “yetkimiz yok” diye izin vermedi.Biz ABD’den mi, Pentagon’dan mı izin alacağız? Burası bir Türkiye Cumhuriyeti toprağıdır. Halkın iradesi, seçilmiş milletvekilleri kendi toprağına giremiyor. Bu Türkiye’nin bağımsızlığını, bu Türkiye’nin durumunu ortaya koyan açık bir tablodur. Burası Kürecik’in güvenliğiyle ilgili değil, buranın anlamı Akçadağ ile Malatya ile ilgili değil. Bize cazgır diyenler, bu gerçeği görmeyen bazı bilgisizler, bakın gerçek burada. Kimi korumaya yönelikmiş, gerçek burada. Bugün bizi askerlerimizle karşı karşıya getirme noktasında kalan hükümeti kınıyorum. Biz bu kalkan kaldırılıncaya kadar, İsrail Kalkanı buradan kaldırılıncaya kadar mücadelemizi devam ettireceğimiz” dedi.

EGEMENLİK HAKKI DEVREDİLMİŞ

CHP Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ise, “Bu askerlerimizin arkasındaki bölgeye baktığınızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenlik hakkını devrettiğini göreceksiniz. Hangi askerler tarafından, hangi askerler korunmaktadır, görüyorsunuz. Türk halkı, Kürecik halkı kendi topraklarında dolaşabilmek için Amerikan askerlerinden izin almak zorunda kalıyor. Şuradaki manzara bize bu faciayı gösteriyor. Kürecik kalkanının aslında kimi koruduğunu da gösteriyor. Kürecik kalkanı kimi koruyor? Türk halkını mı koruyor? Amerika’yı mı koruyor? Yoksa arkasındaki başka birilerini mi koruyor? Zaten bu fotoğrafın resmidir. Daha fazlasına gerek yok” diye konuştu. Tarhan, Kürecik halkına da, “Karşınızdaki güç ne olursa olsun direnin” çağrısında bulundu.

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sebahat Akkiraz üssün bulunduğu alanda türkü söyledi. Akkiraz, gazetecilere söylediği ‘Kıyma felek’ türküsünün ardından, “Beni ağlatmadan kesin” dedi. Öte yandan daha önceden NATO Bayrağı asılı alan üssün girişinde Türk Bayrağı’nın dalgalandığı görüldü.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?