banner15

Cibali'den Sarayburnu'na yaya yolu

'Eminönü Meydanı-Unkapanı-Sarayburnu Yayalaştırma Projesi' ile Fatih sınırlarındaki Kadir Has Caddesi'nden Sarayburnu mevkiine kadar 500 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak

Cibali'den Sarayburnu'na yaya yolu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'un en önemli turistik bölgesi tarihî yarımadanın sahil şeridi yayalaştırılacak. UNESCO'nun talebi doğrultusunda hazırlanacak proje ile sahil şeridinden kesintisiz yaya erişimi sağlanacak. 'Eminönü Meydanı-Unkapanı-Sarayburnu Yayalaştırma Projesi' ile Fatih sınırlarındaki Kadir Has Caddesi'nden Sarayburnu mevkiine kadar 500 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak. Böylelikle Sarayburnu'ndan çıkan bir vatandaş ister bisikletiyle olsun ister yaya hiçbir engelle karşılaşmadan Galata Köprüsü'ne ulaşabilecek.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Etüt Projeler Dairesi Başkanlığı 'Eminönü Meydanı-Unkapanı-Sarayburnu Yayalaştırma Projesi' ihalesine çıktı.

Proje kapsamında Fatih ilçesi sınırları içinde Unkapanı-Sarayburnu ana arteri ile bunun kuzey ve güneyindeki sahil, kıyı ve meydanlar ile ulaşım bağlantılarını içeren alanda yaya erişimi sağlanacak. Tarihî yarımadada doğal, tarihsel ve mimari mirasın korunması hedefiyle gerçekleştirilecek proje UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi'ne uygun olarak yapılacak.

Proje ile birlikte tarihî ve doğal siluet dikkate alınarak Unkapanı'ndan Sarayburnu'na kadar tarihî dokudan denize engelsiz erişim yolları hazırlanacak. Projede alanında uzman 5 yıl deneyimli peyzaj mimarı, inşaat mühendisi, şehir plancısı, makine mühendisi, mimar, elektrik mühendisi, sanat tarihçisi olmak üzere 9 kişilik bir ekip çalışacak. Hazırlanacak projenin 120 günde tamamlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35