banner39

Cinsel istismar davasında bir hapis, üç beraat

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiasıyla eski emniyet müdürü N.Ş'ye 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi, futbol antrenörü S.T, futbolcu N.M.B. ve kamu görevlisi E.D.beraat etti

Yurt Haberleri 24.02.2014, 16:47 24.02.2014, 17:09
Cinsel istismar davasında bir hapis, üç beraat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sakarya'da 14 yaşındaki kız çocuğu Ö.Ç'ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla eski emniyet müdürü N.Ş'ye 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi, futbol antrenörü S.T, futbolcu N.M.B. ve kamu görevlisi E.D. delil yetersizliğinden beraat etti, çeşitli oranlarda hapis cezalarına çarptırılan, lise öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 30 sanık hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Gizlilik kararı bulunan Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık N.Ş, sanıklar ve tarafların avukatları katıldı. 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski emniyet müdürü N.Ş'yi cinsel istismardan 19 yıl 4 ay, hürriyetten yoksun kılma suçundan 9 yıl olmak üzere 28 yıl 4 ay hapisle cezalandırdı.

Futbol antrenörü S.T, futbolcu N.M. ve kamu görevlisi E.D. delil yetersizliğinden beraat etti, çeşitli oranlarda hapis cezalarına çarptırılan, lise öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 30 sanık hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı.

MAĞDURUN AVUKATI HARİKA KARATAŞ

Mağdur Ö.Ç'nin avukatı Harika Karataş, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, karardan tatmin olmadıklarını ve temyiz başvurusu yapacaklarını söyledi. 

"Bu bir utanç davasıdır" diyen Karataş, "Utanç kararı verildi. Sadece yaşı büyük olduğu için emniyet müdürüne ceza verildi. Yargılanan diğer çocuklar ise yaşı küçük olduğu için hükmün açıklamasının geriye bırakılması uygulamasıyla serbest kaldı. Yapılan savunmalar da ilk başından beri vahimdi zaten" ifadesini kullandı. 

Karataş, Ö.Ç'nin suç tarihinde 15 yaşından küçük olmasına rağmen rızası olduğu gerekçesiyle sanık avukatlarının savunma yaptığını ve bunu kınadıklarını anlattı. 

"Devlet eliyle tecavüz, bir kez daha aklandı" diyen Karataş, şöyle konuştu:

"Tarihin mahkemesinde yargılanacaktır bu zihniyet. Mahkemeyle meşrulaştırılan erkek egemen ahlakı, burada tecelli etti. Tek bir tutuklu çıktı bu davadan. Bu zihniyeti kınıyoruz. Diğer sanıklara da cinsel istismardan ceza verildi ama hükmün açıklanması ertelendiği için serbest bırakıldılar. Bunun böyle olacağını daha önceden tahmin etmiştik. Çok üzgünüz."

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 14 yaşındaki Ö.Ç'ye cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla aralarında lise öğrencileri ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 34 sanık hakkında dava açılmış, yurt dışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan eski kamu görevlisi N.Ş. 4 Temmuz'da Türkiye'ye teslim edilmişti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?