banner39

Çocuklar iradeleriyle PKK'ya katılıyormuş!

PKK'nın gençlik yapılanması ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği gezi kapsamında Lice'ye götürülen çocuklar buradan örgüte teslim edildi. Çocuklarının kaçırıldığını belirten aileler oturma eylemi başlatırken; BDP Eşbaşkanı Demirtaş çocukların kendi istekleriyle gittiklerini savundu

Yurt Haberleri 29.04.2014, 11:06 29.04.2014, 11:13
Çocuklar iradeleriyle PKK'ya katılıyormuş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde karakol inşaatlarını protesto için kurulduğu belirtilen eylem çadırlarına götürülen çocuklar burada PKK'lılara teslim ediliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği gezi kapsamında buraya getirilen yaşları 14- 15 olan çocuklar, PKK'lı gruplarla birlikte dağa çıkarılıyor. Aileler, çocuklarının zorla dağa çıkarıldığını belirterek BDP ve PKK'ya tepki gösterirken, BDP cephesinden ilginç açıklamalar geldi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 15 yaşındaki çocukların kendi iradesiyle dağa çıktıklarını savundu.

Son olarak 23 Nisan günü Lice ilçesine götürülen ve burada PKK'ya katıldığı ortaya çıkan lise öğrencisi 15 yaşındaki Sinan Böçkün'ün ailesi ve akrabaları çaldıkları hiçbir kapıdan olumlu cevap alamayınca eylem başlattı. Yenişehir ilçesindeki Fiskaya semtinde oturma eylemi başlatan aile PKK'ya çocuklarının bırakılması için çağrıda bulundu. Baba Erol Böçkün, "Çocuklarımızı gasp etmişler, vermiyorlar. 15 yaşındaki çocuğu ha gasp ettin, ha öldürdün. 15 yaşındaki çocuğu asker diye alamazsın" dedi. Anne Aysel Böçkün ise "Bu acı bugün benim, yarın başka annenin olacak. Bütün anneler gelsin bana destek versin. Ben bütün ailemi verdim ama oğlumu vermeyeceğim, oğlumu istiyorum." şeklinde konuştu.

"ÖRGÜTÜN GENÇLİK YAPILANMASI BELEDİYE ARACILIĞIYLA GEZİ DÜZENLİYOR"

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır'da 23 Nisan günü PKK'nın Devrimci Gençlik Lise Yapılanması, her okuldan 5-6 çocuğu Lice ilçesine götürdü. Bunlardan biri de Mehmet Sinan Böçkün oldu. İddialara göre Sinan gibi 15 çocuk daha aynı gün Lice'den örgüte katıldı.

Böçkün ailesi tüm uğraşlara rağmen çocuğunu örgütten alamayınca eylem başlattı. Sinan'ın babası Erol Böçkün, "Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği gezi kapsamında Lice bölgesine götürülmüş. Orada karakol yapılmasın diye BDP'nin çadırı var, eylemi var. Her gün bir ilçeden insanlar gidip orada kalıyor. Her okuldan birçok öğrenciyi almışlar. Çocuklar ikindiye doğru Bırklen mağara bölgesinden dönerken çadır olan yerde sivil örgüt mensupları varmış. Oğlumla birkaç kişiyi alıkoymuşlar, vermiyorlar." diye konuştu.

ÖRGÜT ÇOCUKLARI VERMİYOR

Kendilerinin PKK ile görüşmediğini diğer ailelerin görüştüğünü anlatan baba Böçkün şöyle konuştu: "BDP de o ailelerle görüştü. Örgüt ailelere 'Çocuklarınızı vermiyoruz, sizinle görüştürsek sizinle gelirler' demiş. Küçük çocuklar bunlar, daha lise öğrencileri. Ailelere 'gidin evinize' demişler. Bir şekilde gasp etmişler çocukları vermiyorlar. Sanki bir hakkı varmış gibi çocuğu vermiyorlar 15 yaşındaki çocuğu. 15 yaşındaki çocuğun ne iradesi olabilir? Askerlik çağı bile 20 yaşında. Sen onu asker diye alıyorsun ve sen şusun busun diye gaz veriyorsun bir de şu dağları gör diyorsun. Ha çocuğumu gasp ettin, ha öldürdün, aynı şeydir."

"HAMALLIK YAPARAK ÇOCUĞUMU BÜYÜTTÜM"

Çocuğunu kesinlikle istediğini belirten Böçkün şöyle devam etti: "Benim çocuğum yoksa bana hayat yok, bana hayat yoksa benim çevremde kimseye hayat yok. Ne yapabileceğimi ben bile tahmin edemiyorum. Benim çocuğum gelmezse çok şey yaparım, Kimsenin aklına gelmez ve ben hiç kimseden korkmam. Hergün buradayım, burası benim yerim. Burası benim vatanım, kimse benim çocuğumu gasp edemez. Çocuğumu büyük emeklerle büyütmüşüm. Bazı insanlar gibi avanta parayla büyütmemişim. Ben çocuğumu inek sağarak, inek pisliği temizleyerek büyüttüm. Hamallık yaparak büyüttüm, kimseye vermem çocuğumu. Çocuğumu istiyorum. Ben ne şucuyum, ne bucuyum, ben gerçek işçiyim. Namus dairesinde yapmadığım iş kalmadı."

"İMRALI'DAN DA ERDOĞAN'DAN DA DAVACIYIM"

Sinan'ın annesi Aysel Böçkün de başlattığı eyleme bütün annelerin destek vermesi çağrısında bulundu. Anne Böçkün şunları söyledi: "Oğlum Sinanımızı istiyorum. Allah Peygamber aşkına yazık değil mi? Bu çocuğum pikniğe gitmiş. Silah alıp gitmemiş. 23 Nisan ne içindir Allah aşkına? Ben çocuğumu bakkala bile göndermiyordum. 15 yaşındaki çocuğa nasıl silah veriyorsun? Programı yapan da belediyedir. Bu kartın sahibi belediyedir. Ben gittim dağa. Çadır olan yere gittim. Orada BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'e dedim 'oğlumu istiyorum.' Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı gördüm, yakasına yapıştım. Ona 'Seni belediye başkanı yaptık, demedik kurt ol, oğlumu ye' anladınız mı. Ben bunlardan davacıyım. İmralı'dan da, Erdoğan da davacıyım. Bütün anneler ağlamasın. Burada çadır kurmuşlar çocukları dağa götürüyorlar. Ben burada oturma eylemi yapıyorum. Analar gelsin katılsın, analar gelsin çocuklarını istesin. Bugün benimdir, yarın sizindir bu acı. Bir emir geldi, bütün ailemi verdim, ama oğlumu vermiyorum. Dünya kalsa yine oğlumu vermiyorum."

DEMİRTAŞ: KENDİ İSTEĞİYLE GİTTİLER

Konuyla ilgili gazetecilerin soruları üzerine bir açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, küçük yaştaki çocukların kendi iradeleriyle dağa çıktıklarını savundu. Selahattin Demirtaş, "Çocukların kaçırılıp dağa götürüldüğü şeklindeki iddiaların tamamen yalan olduğunu söyleyebilirim. Evet giden çocuklar var ama kaçırılma değil. Kendi istekleriyle gitmişler. Biz takip ediyoruz. İlgilenmeye çalışıyoruz. Ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabii ki bu bizimle bağlantılı bir durum değil. Ne bizim talebimizdir, ne bizim organizasyonumuzdur ama ailelerin bu konuda özellikle çocuklarımız kaçırıldı şeklindeki beyanlarının doğru olmadığını biz bir şekilde öğreniyoruz. Çocuklar kendi istekleriyle kararlarıyla katılım yapıyorlar. Kaçırılma vakası, tek bir vaka dahi varsa bu konuda biz gereğini yaparız ama kendi isteğiyle, gönlüyle giden çocukları geri getirmekte çok zor oluyor gerçekten. Bu konuda biz çaresiz kalıyoruz. Bunun bilinmesi lazım. İki uzman çavuşla ilgili de biz parti olarak üzerimize düşen neyse ilk andan itibaren yapıyoruz. Umut ediyoruz ki kısa sürede sonuç alacağız ve serbest kalmalarını sağlayacağız bizler de" diye konuştu.

Yorumlar (1)
muhammed amed 9 yıl önce
siz kürtlerin hakkını çocuklarını kaçırarak mı savunuyorsunuz? milletin çocuğu dağa devrimciliğe, sizinki kolejler kapitalizme... ne ala memleket... Bunların alçaklığını göremeyenler yazık...jitem ajanı sılho, sen ve senin gibileri bu milletin kanını emen kenelerdir. Kürtlere en büyük zulmü siz yapıyorsunuz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?