Dağa kaçırılmak istenen 4 çocuk kurtarıldı

Diyarbakır'da dağa kaçırılmak istenen 4 çocuk kurtarıldı. Şırnak'ta ise 8 PKK'lı teslim oldu

Dağa kaçırılmak istenen 4 çocuk kurtarıldı

Diyarbakır'da yaşı küçük 4 çocuğu dağa kaçırmak üzere olan iki kişi jandarma tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı. Şırnak'ta ise PKK'dan kaçtıkları iddia edilen 8 kişi güvenlik güçlerine teslim oldu.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı, Bismil İlçe Jandarma Komutanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde, Bismil ilçe merkezinde ikamet eden K.T. ve A.Y. isimli şahısların yaşı küçük çocukları kandırarak PKK/KCK'nın dağ kadrosuna götürmek için hazırlık yaptıkları bilgisi alınması üzerine, 1 Temmuz 2015 günü arama ve kontrol faaliyeti icra edildiği belirtildi.

Açıklamada, “İcra edilen yol arama ve kontrol faaliyetinde, şüpheli K.T. idaresindeki minibüs içerisinde diğer şüpheli A.Y. ile birlikte üzerlerinde kimlik belgeleri bulunmayan 4 erkek çocuğunun olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan ilk sorgu ve mülakatta; şüphelilerin yaşı küçük çocukları kandırarak PKK/KCK örgütünün dağ kadrosuna teslim etmek üzere götürdükleri tespit edilmiş, yaşları 15 ila 16 olan 4 mağdur çocuk ifadelerinin alınmasına müteakip ailelerine teslim edilmiş ve 2 şüpheli çıkarıldıkları Bismil Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve Terörle Mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir” denildi.

8 PKK'LI TESLİM OLDU

Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 01 Temmuz 2015 tarihinde PKK/KCK örgütü içerisinde faaliyet yürütmekte olan 8 örgüt mensubunun terör örgütünden kaçıp güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi.

Açıklamada, "21 Mart 2013 ile 01 Temmuz 2015 tarihleri arasında ilimiz merkez ve ilçelerinde örgüt içerisinde faaliyet yürütmekte iken örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan şahısların sayısı toplamda 769 kişi olmuştur. Teslim olan şahıslarla ilgili tüm işlemler adli makamlarımızca yürütülmektedir" denildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39