banner39

Dağdan inene iş; köyüne dönene toprak!

Çözüm Süreci'nin ikinci aşamasında dağdan inenlere iş verilecek; köyüne dönenlere ise toprak verilecek

Yurt Haberleri 15.05.2013, 13:00 15.05.2013, 13:21
Dağdan inene iş; köyüne dönene toprak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet, çekilme tamamlandıktan sonra başlayacak olan "ikinci aşamada" dağdan inene iş ve meslek, köyüne dönene toprak verecek

Hükümet'in, PKK'nın 8 mayısta başlattığı çekilme sonrasında hayata geçireceği ikinci aşamadaki "restorasyon ve uyum" programından, eve dönenlere iş ve aş sağlanması çıktı. Programa göre, dağdan inen ve herhangi bir eyleme karışmamış olan örgüt üyelerinin iş bulmaları desteklenecek. Yine, aynı şekilde köyüne geri dönen bölge halkına da, konut edinimi ve arsa edinimi konusunda kolaylıklar sağlanacak.

PKK'nın 8 mayısta başlayan çekilme sürecinden sonra uygulamaya konacak ikinci aşamaya yönelik düzenleme hazırlıkları sürüyor. İkinci aşamada, yeni sürecin sosyal, psikolojik ve ekonomik boyutu da masaya yatırıldı. Bu çerçevede, örgüt üyelerinin eve dönüşlerini ve göç edenlerin de köylerini tekrar dönmelerini sağlayacak, düzenlemeler üzerinde duruluyor. Yapılan değerlendirmelerde, eve dönüş ve köye dönüş konusunda bugüne kadar birçok düzenleme yapıldığı ancak, bu düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı.

Yorumlar (2)
Hasan Y 10 yıl önce
Ya bu adamlar zaten isten gucten daga kacmis adamlar. Bunlari sopayla bile calistiramazsin. Dagda aylak aylak gezmekten baska birsey bilmez bunlar.
Hasan Y 10 yıl önce
olsa olsa coban olur. O bile zor ya.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?