banner39

Danıştay, Üsküdar'daki cami planını iptal etti

Danıştay, Üsküdar Altunizade'de belediyeye ait otoparkın camiye çevrilmesi için yapılan İBB'nin plan tadilatı kararını iptal etti. Arsanın Validebağ Korusu'na yakın olması nedeniyle bazı haber sitelerinde "Validebağ yapılaşmaya açılıyor" şeklinde haber yapılmıştı

Yurt Haberleri 20.02.2015, 17:22 20.02.2015, 17:32
Danıştay, Üsküdar'daki cami planını iptal etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Üsküdar İlçesi'nde Altunizade Mahallesi'nde bulunan belediyeye ait otopark alanında cami yapılmasına yönündeki imar planı tadilatı, Danıştay tarafından iptal edildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oto park alanına dini tesis yapılmasını öngören 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nın iptali için açılan davada Danıştay, belediyenin itiraz ettiği kararı şikayetçiler lehine bozdu.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2008 yılında aldığı kararla 1/5000 ölçekli imar planı Kadir Topbaş tarafından onanmıştı. Üsküdar Belediyesi plana itiraz ederek değişiklik talep etmiş ve 2009 yılında 1/5000 ölçekli Validebağ Korusu 1. Derece Doğal SİT alanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve ekleri tekrar askıya çıkarılmıştı.

Mimarlar Odası ve bazı çevreciler, planın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için 2009 yılında dava açtı. İtiraz edilen bu karar, koru çevresinde 1/1000 uygulama imar planı atlanarak 1/5000 nazım imar planı ile yapılaşmanın önünü açma kararı idi. 1/5000’lik Nazım İmar Planları’nın şematik olması ve bunun üzerinden uygulama yapılamayacağına dayanarak dava açan çevreciler bu davayı kazandı. Belediye ise temyize gitti.

Danıştay ise çevreci grup lehine karar verdi.

Danıştay'ın iptal kararı verdiği alanda ise cami inşaatı çoktan başlamış durumda. İnşaatın başlamaması için bazı gruplar tarafından yapılan protesto gösterileri de uzun süre gündemi meşgul etmişti

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?