banner39

Deniz Feneri'nden operasyona ilk açıklama

Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği, önceki gün yapılan operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamada "Hakkında soruşturma yapılan dernekle aramızda hukuki bir bağ bulunmamaktadır" denildi

Yurt Haberleri 07.07.2011, 14:33 07.07.2011, 14:40
Deniz Feneri'nden operasyona ilk açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Deniz Feneri e.V ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında dün yapılan operasyonlar hakkında Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği'nden açıklama geldi.

Dernekten yapılan açıklamada, dün yapılan operasyonlar ve hakkında soruşturma yürütülen Almanya'daki Deniz Feneri e.V.'nin kendileriyle hiçbir alakasının olmadığı belirtildi.

Basında yer alan haberlerde, operasyonların kendilerine yapılmış gibi gösterildiğini hatırlatan dernek, bu uygulamaların devam etmesi durumunda her türlü yasal hakların kullanılacağı uyarısı yapıldı.

İşte Deniz Feneri Derneği'nden yapılan o açıklama: "Deniz Feneri Derneği’nden Kamuoyuna Duyuru

Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşla ilgili olarak 2007 Nisan ayında başlayan sürecin devamı olarak, bir süredir Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturmanın yürütüldüğü biliniyordu. Söz konusu soruşturma kapsamında bazı Kanal 7 yöneticilerinin ve RTÜK üyesi Zahit Akman’ın gözaltına alınmalarıyla ilgili haberlerde derneğimizle ilgili hatalı yayınların yapıldığını tespit etmiş bulunuyoruz.

Söz konusu haberler verilirken bazı gazete, internet sitesi ve televizyonlarda derneğimizin yardım dağıtım görüntülerinin, merkez, şube, temsilcilik ve lojistiklerinden fotoğraf ve kamera kayıtlarının kullandığı görülmektedir.

Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşla derneğimiz arasında merkez, şube ya da temsilcilik gibi herhangi bir hukuki, organik bağın bulunmadığını bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Söz konusu kuruluştan derneğimize, tamamı banka yoluyla ve uluslararası yardım mevzuatına uygun olarak 7 milyon 40 bin EURO yardımın yapıldığını, söz konusu yardımların hesabının derneğimizin geçirdiği denetimlerde defalarca verildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kamuoyu ile defalarca paylaştığımız yukarıdaki rakam dışında, derneğimize ulaştığı iddia edilen yardımlarla ilgili bilgiler gerçeği ifade etmemektedir.

Deniz Feneri Derneği’nin logo, amblem,  fotoğraf ve filmlerinin kullanılması halinde hukuki haklarımızın saklı olduğunu ilgili medya kuruluşlarına önemle hatırlatırız.

Derneğimiz, her ay ortalama 10.000 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza yardım ulaştırmak suretiyle iyilik yolculuğuna devam etmektedir. Bütün gönüllü ve bağışçılarımıza desteklerini çekmedikleri için teşekkürü borç biliriz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?