banner39

Deniz taksiye talep arttı

İstanbul'da yaşanan trafik çilesine çözüm için yeni alternatifler geliştiriliyor. İstanbullular deniz yolunu tercih ederken, 100 yeni otobüs de devreye giriyor

Yurt Haberleri 22.06.2012, 11:56 22.06.2012, 11:56
Deniz taksiye talep arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hafta başında başlayan Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki yol çalışmaları, trafiğe özel araçlarıyla katılmak istemeyen bazı vatandaşların, yol güzergahları ve bir yerden bir yere gitmek için kullanacakları ulaşım araçlarını değiştirmelerine yol açtı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde tek yönde geçen araç sayısında yaklaşık yüzde 40 azalma meydana geldi.

DENİZ YOLU TERCİH EDİLİYOR

İstanbullular, köprülerdeki çalışma dolayısıyla kentte ağırlıklı olarak deniz yolunu tercih ederken, metrobüs, metro, tren ve deniz taksi kullanımı da arttı.

15-17 Haziran tarihleri arasında, 3 günde köprüden tek yönde geçen araç sayısı 376 bin 798 iken, yol çalışmasının başladığı ilk 3 günde bu rakam 227 bin 684'e düştü.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde tek yönde 15 Haziran'da 140 bin 798, 16 Haziran'da 124 bin ve 17 Haziran'da 112 bin araç geçerken, 18 Haziran'da 70 bin 684, 19 Haziran'da 77 bin ve 20 Haziran'da 80 bin araç geçiş yaptı.

HALİÇ İÇİN ALTERNATİF GÜZERGAHLAR

Karayolları yetkilileri, Haliç Köprüsü'nde Edirne yönüne gidişteki ilave köprünün, üzerinde çalışmaların sürmesi nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatarak, alternatif yol güzergahlarını şöyle sıraladı:

''Ankara istikametinden gelip Ayvansaray'a gitmek isteyenler, E-5 Edirnekapı ayrımını kullanarak Edirnekapı alt geçitten Ankara istikametine bağlanıp Ayvansaray Kavşağı'ndan gidebilirler. Halıcıoğlu'ndan Edirne istikametine gitmek isteyen sürücüler, Okmeydanı-Fevzi Çakmak Caddesi güzergahını kullanarak Okmeydanı Kavşağı'ndan E-5 Edirne istikametine katılabilirler. Ankara istikametinden gelip Alibeyköy-Eyüp istikametine gidecekler ise İmrahor Caddesi-Kazım Karabekir Caddesi-Silahtarağa Caddesi-Ayvansaray güzergahını takip edebilirler. Ankara istikametinden gelip Eminönü istikametine gitmek isteyenler, Hasköy Caddesi-Aynalı Kavak Caddesi-Donanma Caddesi-Atatürk (Unkapanı) Köprüsü'nü kullanarak Eminönü'ne ulaşabilirler. Ankara istikametinden gelip Eyüp Sultan istikametine gidecekler ise D-100 Bağlantı Yolu'ndan E-5 Edirnekapı ayrımını kullanarak Rami Caddesi'ni ve Eyüp Sultan Bulvarı'nı takip edebilirler.''

İDO, ÇANAKKALE'DEN 2 GEMİ DAHA GETİRİYOR

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 2 şeridin trafiğe kapatılması nedeniyle İstanbullular'ın, Boğaziçi Köprüsü'nden sonra diğer alternatif yol olan İDO Harem-Sirkeci araba vapuru hattına talebi arttı.

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki yol çalışması nedeniyle Çanakkale'den 2 gemi daha getirtiyor. Çanakkale Boğazı'ndan İstanbul Boğazı'na gelecek olan 2 takviye gemi ile günde 20 bin araç, Boğaz trafiğinden denize kaydırılacak.

Sirkeci-Harem hattına katılacak 2 gemi ile taşıma kapasitesini yüzde 100 artıracak olan İDO, personel takviyesi ve fazla mesai uygulaması ile köprü bakım onarımı sona erene kadar araba vapurlarını aralıksız çalıştıracak.

İDO yetkilileri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde başlayan tadilat sebebiyle 3 şeridin kapalı olmasının sürücüleri, Boğaziçi Köprüsü'nden sonraki alternatif olan İDO Harem–Sirkeci araba vapuru hattına yöneltmeye devam ettiğini belirterek, olumsuz etkilenen İstanbul trafiğinin, önemli kaçış noktalarından biri olan Sirkeci-Harem hattında acil durum önlemlerinin sürdürüldüğünü bildirdi.

DENİZ TAKSİYE TALEP YÜZDE 30 ARTTI

TCDD yetkilileri, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki yol çalışmaları nedeniyle yüzde 5-7 arasında yolcu artışı yaşadıklarını ifade ederken, İstanbul Boğazı ve Adalar hattında ''deniz taksi'' hizmeti veren Teknomar Denizcilik ve Deniz Araçları İşletme AŞ yetkilileri ise yol çalışmaları nedeniyle deniz taksilere olan talebin yüzde 30 arttığını, talebi karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?