banner39

Depremzede kadınların okuma yazma sevinci

Van Depremi sonrası Van'dan kastamonu'ya gelen kadınlar açılan okuma yazma kursunu başarıyla tamamladılar

Yurt Haberleri 25.03.2012, 13:11 25.03.2012, 13:11
Depremzede kadınların okuma yazma sevinci

Van'da yaşanan depremin ardından Kastamonu'ya gelen depremzedeler arasında okuma yazma bilmeyen kadınlar, düzenlenen kurslarda okuma yazmayı öğrendi.

Depremden sonra Kastamonu'daki Yolkonak İzci Okulu'nda misafir edilen 106 kişilik depremzede grubun bir kısmı memleketlerine dönerken bir kısmı ise Kastamonu'da misafir olarak kalmaya devam ediyor.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Selçuk, depremzedeler için tüm imkanları seferber ettiklerini söyledi. İzci Okulunda mevcut durumda 46 kişinin barındığını belirten Selçuk, düzenledikleri kurslarda okuma yazma bilmeyen kadınlara okuma yazma öğretildiğini bildirdi.

Kurs öğretmeni Mualla Demir ise kursun ilk başladığı gün, kursa katılanların bir kısmının Türkçe'yi hiç bilmediğini gördüğünü, kursa katılan kadınlarla şimdi ise rahatlıkla karşılıklı olarak konuşabildiklerini söyledi.

Kursa katılan 8 çocuk annesi Firuze Çalışkan da depremde evlerinin zarar gördüğünü ve çadırda kalmaya başladıklarını, daha sonra devletin yardımları ile 3 ay önce Kastamonu'ya geldiklerini ifade etti.

Çalışkan, 8 çocuğundan 5'inin ilköğretime, birinin de anaokuluna gittiğini belirterek, ''Kursta zaman çok güzel geçiyor. Allah devletimizden razı olsun. Burada okuma yazma öğrenmiş olarak memleketimize döneceğiz'' dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?