Deredeki metan gazı 100 kişiyi hastanelik etti

Niğde'de derede biriken metangazının yaydığı koku paniğe yol açarken, çok sayıda vatandaş rahatsızlanarak hastanelere başvurdu

Deredeki metan gazı 100 kişiyi hastanelik etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Niğde'de kent merkezinde sahur vakti yayılan ağır ve kötü bir koku paniğe neden oldu. Yaklaşık 100 kişinin etkilenerek hastaneye başvurduğu kokunun, Kızılca Deresi'nde biriken metan gazından kaynaklandığı belirlendi.

Sahur vaktinde farklı mahallelerden polisi arayan çok sayıda kişi yoğun doğalgaz kokusu olduğu ihbarında bulundu. Kentin farklı noktalarından peş peşe ihbar alan polis, alarma geçti. Polis, itfaiye ve AFAD ekipleri, kent merkezinde mahalle mahalle gezerek, kokunun kaynağını bulmaya çalıştı. Kokunun, doğalgaz hattındaki bir kaçaktan kaynaklanabileceği şüphesiyle doğalgaz dağıtım şirketinin yetkililerini ulaşıldı. Yapılan kontrollerde doğalgaz hattında herhangi bir kaçak olmadığı açıklandı.

Kokudan etkilenen yaklaşık 100 kişi kentteki çeşitli hastanelere akın etti. Gece boyu yapılan çalışmalarda kokunun, Kızılca Deresi'nin bitiminde toplanan sudan yayıldığı belirlendi. Doğalgaz ekiplerinin suda yaptığı ölçümlerde yüksek oranda metan gazı tespit edildi.

Niğde Vali Yardımcısı Kerem Süleyman Yüksel ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Ahmet Akaycan, bölgedeki çalışmaları yerinde izlerken, incelenmek üzere dereden numune su alındı. Kokunun, deredeki fokurdamalar nedeniyle geniş bir alana yayıldığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35