Derik faili meçhullerinde davayı bitirme telaşı

Derik’te 13 kişinin öldürülmesiyle suçlanan Tuğgeneral Çitil’in yargılandığı davada, savcıdan mütalaası istendi. Avukat Kuzu, hakimin davayı bitirmekte acele ettiğini, beraat kararı verme eğiliminde olduğunu söyledi

Yurt Haberleri 29.04.2014, 10:18 29.04.2014, 10:18
Derik faili meçhullerinde davayı bitirme telaşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin’in Derik ilçesinde 13 kişinin öldürülmesiyle suçlanan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ile ilgili yargılamanın dünkü duruşmasında, savcının mütalaasını vermesine karar verildi.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmayla ilgili Bianet.org sitesine bilgi veren İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, “Yargılamanın genişletilmesi ve derinleştirilmesiyle ilgili tüm taleplerimiz reddedildi. Mahkemenin yargılamayı bir an önce bitirerek beraat verme eğiliminde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Avukat Kuzu, tüm taleplerinin reddedilerek bir sonraki duruşmanın 12 Mayıs’a bırakılmasını da şöyle açıkladı: "Aileler Mardin’den Çorum’a götürülen davayı takip etmekte zorlanıyorlar. Duruşmanın da 15 gün sonraya verilmesinin sebebi ailelerin bir daha katılmasını zorlaştırmak."

Müdahil avukatların parmak izi karşılaştırması, delillerin incelenmesi gibi talepleri de mahkemece kabul edilmedi.

TÜM TALEPLER RET

Mahkeme heyeti başkanı Süreyya Saygın, “yeni tanıkların dinlenmesi ve mahkemeye gönderilen mektupla ilgili bilirkişi raporu istenmesi” taleplerini reddetti. Müdahil avukatların diğer tüm talepleri de reddedildi.

Toplanan deliller ve davanın geldiği aşama göz önüne alınarak dosyanın, mütalaa hazırlanması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Mayıs’a bıraktı.

NE OLMUŞTU?

Derik ilçesinde 1993-94 yılları arasında faili meçhul cinayete kurban giden 13 köylüyle ilgili dönemin Derik Jandarma Komutanı Tuğgeneral Çitil hakkında dava açıldı. Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava daha sonra Adalet Bakanlığı'nın talebi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin onayı ile “güvenlik gerekçesiyle” Çorum'a taşındı.

Hazırlanan iddianamede, Çitil hakkında 13 kez ağırlaştırılmış hapis cezası isteniyor. İddianamede ayrıca, Çitil'in öldürülen köylüler ile ilgili "terörist" diye tutanak tuttuğu belirtiliyor. Davanın ilk duruşması, 11 Ekim 2012 günü Mardin'de görülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?