banner39

Develi'de atlı cirit heyecanı

Develi'de bundan sonra geleneksel olarak devam ettirilecek cirit müsabakalarının ilki geçekleştirildi

Yurt Haberleri 19.06.2012, 15:18 19.06.2012, 15:18
Develi'de atlı cirit heyecanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ata sporu ciritin unutulmaması için Develi'nin Sindelhöyük kasabası çayır mevkiinde 1. Cirit müsabakası yapıldı.

Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, Sindelhöyük Belediye Başkanı Hamdullah Deringöl, Zile Belediye Başkanı Cuma Karademir, Develi İlçe Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Hodul'un izlediği yarışmalar öncesinde konuşan Sindelhöyük Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı Mahmut Kılıç 1. Atlı Cirit Şenliğinin 40 yıl sonra yapılan ata sporu olarak tarihe geçtiğini ve daha da geliştirerek bu ata sporunu devam ettireceklerini belirtti.

Sindelhöyük kasabası Belediye Başkanı Hamdullah Deringöl, cirit müsabakaları için Sindelhöyük kasabasında potansiyel bulunduğunu belirterek müsabakayı organize eden dernek yöneticilerine, katılımcılara ve kasaba halkına da gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Cirit şenliğinde yapılan ferdi müsabakalarda sporcular, alay durağında rakibe cirit isabet ettirme, rakibe alan içinde cirit isabet ettirme, rakibe cirit atmaktan vazgeçme, rakibinin hamlesini bozma, atılan ciridi oyun alanında havada tutma konularında puan aldılar.

Yasak saha ihlali, atı ile karşı alay bölgesine girme, yan çizgiyi ihlal etme, atış sahası dışına çıkıp atış yapma, cirit atma hakkını kullanmama, sahasından erken veya çift çıkış yapma, attan inme, sporcunun ciridini elinden düşürmesi, sporcunun ciridi rakibinin atına kasten vurması, yakın mesafede rakibine cirit atması, atını rakip atlıya kasten çarptırması, attan düşmesi, karşı alaya kasten dalması, rakibi yakalayıp bağışlaması beklenen ve gereken pozisyonda onu bağışlamaması konularında da puan kaybettiler.

Müsabakalar sonrasında yarı finale kalan Mustafa Ayhan, Hasan Ayhan, Ali Söbe ve Mahmut Kılıç aralarında çekilen kura sonucunda yeniden eşleşerek cirit meydanına çıktılar yarı final sonrasında Mahmut Kılıç elenirken Ali Söbe üçüncülüğü elde etti. Hasan Ayhan, Mustafa Ayhan final müsabakasına çıktı.

Final müsabakası sonrası birinciliği Mustafa Ayhan elde ederken Hasan Ayhan da ikinci oldu.

Dereceye girenler altın ve para ödülü Sindelhöyük Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı Mahmut Kılıç tarafından takdim edildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?