Dicle Üniversitesi bugün de karıştı

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde dün karşıt görüşlü öğrenciler arasında meydana gelen olaylar bugün de devam etti.

Yurt Haberleri 09.04.2013, 13:51 09.04.2013, 16:09
Dicle Üniversitesi bugün de karıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde bir grup karşıt görüşlü öğrenci arasında dün yaşanan taşlı sopalı kavga nedeniyle bugün gerginlik yaşandı.

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde toplanan DÜÖ-DER öğrenci grubu üniversitedeki geniş alana yayılarak Bilge Gençlik Kulübü üyelerinin düzenlediği konferansın olduğu salona doğru yürümek istedi. Emniyet güçleri, üniversitedeki boş araziye dağılan DÜÖ-DER öğrenci grubunu biber gazı sıkarak dağıttı. Sağduyu çağrısında bulunan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli, "Bakın, o gruptaki öğrenci de bizim kardeşimiz. Hepsi kardeş, hepsi Diyarbakırlı, hepsi ana kuzusu." dedi.

Dicle Üniversitesi'nde dün meydana gelen olayda Bilge Gençlik Kulübü öğrencileri düzenleyecekleri 'Özgürlük ve Kurtuluş Rehberi Tevhid Öğretmenim' konulu konferans için hazırladıkları broşürleri Mimarlık Fakültesi'nde dağıtmak istemiş ancak DÜÖ-DER öğrenci derneği üyelerinin engeli üzerine kavga çıkmıştı. Bugün ise Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde toplanan DÜÖ-DER üyelerinin Bilge Gençlik Kulübü öğrencilerinin kongre merkezinde düzenlediği konferansa toplu bir şekilde yürümek istedi. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, öğrencileri biber gazıyla durdurmak istedi. DÜÖ-DER öğrencilerinin geniş bir alana yayılmasından dolayı polis helikopteri devreye girdi. Öğrencilerin bulunduğu alanın çevresinde tur atan helikopter, daha sonra biber gazıyla müdahalede bulundu. Polisin müdahalesinin ardından olaylar yatıştırıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?