Dicle Üniversitesi'nde Mısır'daki idamlara tepki

Dicle Üniversitesi'nde öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında, Mısır'da verilen idam cezası kararları kınandı

Yurt Haberleri 01.05.2014, 17:55 01.05.2014, 18:06
Dicle Üniversitesi'nde Mısır'daki idamlara tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dicle Üniversitesi öğrencileri, Mısır'da verilen idam cezası kararlarını protesto eden bir yürüyüş düzenledikten sonra kararları kınayan bir açıklama yaptı.

Mimarlık Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasını, Bilge Gençlik Kulübü adına Yasin Durmaz okudu. Müslümanlar üzerinde baskı kurmaya çalışan müstekbirlerin çeşitli baskı yöntemlerinin olduğunu söyleyen Durmaz, "Sürgün, zindan ve idam bu baskı yöntemlerinin başlıcalarıdır. Tarih boyunca Müslüman halklara uygulanan bu yöntemlerin altında zalimlerin acizliği vardır. Geçmişten günümüze İslam davasına hizmet etmiş sabikun şahsiyetlerin idam gerekçeleri tarih kitaplarımızda yerini almıştır. Sudan bahanelerle idam edilen binlerce Müslüman, bütün bu baskı ve dayatmalara rağmen izzetli duruşlarından taviz vermemiştir." dedi.

Açıklamanın devamında Durmaz, Müslümanların İslam davasını bulundukları beldelerde hâkim kılma çabalarını akamete uğratmaya yönelik gerçekleştirilen bu tür uygulamaların güncelliğini koruduğuna vurgu yaptı.İlkha.com'un haberine göre Durmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Birçoğu İhvan lideri olan 529 kişi hakkında mahkeme tarafından verilen idam kararları, Mısır Müftülüğü tarafından onanmayı beklemektedir. 529 kişi hakkında verilen idam kararlarının bir kısmı müebbet hapse çevrilmiş, 37 kardeşlerimize verilen idam kararı ise şuan Mısır Müftülüğünün onayını beklemektedir. Bilge Gençlik Kulübü olarak başta İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere, Arap Birliği, insan hakları örgütlerini ve uluslar üstü organizasyonları ve tüm dünya Müslümanlarını idam kararlarına karşı tepki vermeye, bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, Sisi yönetimini siyasi ve ekonomik baskı kurmaya yönelik uygulamaları gerçekleştirmeye davet ediyoruz."dedi.

Diğer taraftan öğrencilerin açıklaması PKK'ya yakınlığı ile bilinen ve daha önce de provokatif eylemleriyle gündeme gelen bir grup öğrenci tarafından engellenmek istendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?