banner39

Dicle Üniversitesi'nde olaylar çıktı

Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri nedeniyle Rektörlükten izin alarak bildiri dağıtan öğrencilere karşıt görüşlü öğrencilerin taşlı sopalı saldırısı üzerine olaylar çıktı.

Yurt Haberleri 08.04.2013, 19:54 08.04.2013, 19:54
Dicle Üniversitesi'nde olaylar çıktı

Dünya Bülteni / Haber Mekezi

Dicle Üniversitesi'nde iki öğrenci grubu arasında çıkan kavgada 1'i polis 5 kişi yaralandı.

Dicle Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında bildiri dağıtılması nedeniyle çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu, 4 öğrenci ile 1 polis yaralandı.

Polis, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi'nde toplanan öğrencilerden ikisini gözaltına alınca, diğer öğrenciler polis araçlarının geçişlerine izin vermeyerek yola oturdu. Bir süre sonra iki öğrenci serbest bırakıldı.

Sloganlar atarak Dicle Üniversitesi Köprüsü'ne doğru yürüyüşe geçen öğrencileri, polis barikat kurarak engelledi. Öğrenciler, polis barikatına karşı araziden gitmek isteyince polis basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti.

Daha sonda Dicle Üniversitesi Yerleşkesi'ne giden öğrenciler dağıldı.

BİLGE GENÇLİK KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİ: SADECE KENDİMİZİ SAVUNDUK

Bilge Gençlik Kulübü, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde bugün yaşanan kavgayla ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan olaylarda sadece kendilerini koruduklarını belirtti. Kulüp üyeleri, kampüste yaptıkları açıklamada ise “Bugüne kadar çok defa sustuk ancak artık susmayacağız.” şeklinde ifade kullanmadıklarını dile getirdi.

Bilge Gençli Kulübü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, “Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü olarak 09.04.2013 tarihinde ‘Özgürlük ve Kurtuluş Rehberi Tevhit Öğretmenim Hz. Muhammed (S.A.V)’adı altında kutlu doğum etkinliği yapmak için rektörlükten izin aldık, bu izin gereği etkinliğimizin tanıtım ve reklam faaliyetleri için afiş ve broşür bastırıp 08.04.2013 tarihinde Dicle Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde bunları asmamız ve dağıtmamız esnasında DÜÖ-DER isimli derneğin yetkilisi olduğunu söyleyen öğrenciler tarafından engellenme girişimine maruz kaldık.” denildi.

Kulüplerinin başkanı ve kulüpteki yönetim kurulu arkadaşlarının sağduyulu bir şekilde bunun nedenini öğrenmeye çalıştığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: “Bunun üzerine, söz konusu DÜÖ-DER’e bağlı öğrenciler rektörlükten alınan iznin bir anlam ifade etmediğini, burada yapılan tüm etkinliklerin ancak kendilerinin izniyle gerçekleşebileceği, aksi durumda her ne pahasına olursa olsun buna engel olunacağını söylediler. Konuşmalar sürerken, konuşmaya dışarıdan katılan bazı dernek üyeleri, konuşan arkadaşlara saldırarak olayı başlattılar. Sayıca çok fazla olan DÜÖ-DER üyeleri, oradaki arkadaşlarımıza ciddi bir şekilde sopa ve sandalyeyle saldırdılar. Bu görüntüler, Mimarlık Fakültesi kantinindeki güvenlik kameralarında mevcuttur ve polis tarafından alınmıştır. İncelenen görüntüler sonucu polisin ifadesine göre, olayı çıkaran DÜÖ-DER üyeleri gözaltına alınmıştır.

Arkadaşlarımız dışarıya çıkarken, dışarıda organize olmuş yüzlerce taşlı sopalı DÜÖ-DER üyeleri, Eğitim Fakültesi'nden koşarak üzerimize doğru geldiler ve defalarca saldırdılar. Arkadaşlarımızdan yaralılar ambulansla hastanelere kaldırılmıştır. Herhangi bir olayın çıkmasını istemeyen arkadaşlarımız, üniversiteyi terk ederken birçok fakülte önünde önceden organize olmuş DÜÖ-DER üyeleri tarafından defalarca saldırıya uğramışlardır. Bunu üzerine arkadaşlarımız kendilerini korumak için karşı taraftan aldıkları sopalarla yürümek zorunda kaldılar. Arkadaşlarımız iddia edildiği gibi herhangi bir yaralayıcı aletle okula gitmedikleri gibi böylesi bir saldırıyı da beklememişlerdir. Ayrıca, hiçbir örgütle bir bağlantımız yoktur. Durum böyleyken bu gruba yakınlığıyla bilinen bazı haber ajanslarının olayı olduğundan farklı bir şekilde DÜÖ-DER örgencilerine saldırı yapılmış gibi yansıtmaları büyük bir aldatmacadır.”

 

Yorumlar (1)
memet 10 yıl önce
BDP'li vekillerin kışkırtmasıyla 3 günden bu yana Üniversitede Müslüman öğrencilere yönelik sürek avı başlatılmış durumda. PKK'lılar bıçaklarla inançlı öğrencilere saldırırken polis ise saldırganlar yerine saldırıya uğrayanları gözaltına alıyor.Bu gün PKK/BDP'lilerin saldırısı sonucu 4 inançlı öğrenci yaralandı. Bir öğrencinin hayati tehlikesi devam ediyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?