banner39

Dicle'deki olaylar örgütün tahammülsüzlüğü

Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Etkinliği düzenlemek isteyen öğrencilere PKK yanlılarının müsaade etmemesi örgütün daha önceki uygulamalarını hatırlattı

Yurt Haberleri 10.04.2013, 15:30 10.04.2013, 15:30
Dicle'deki olaylar örgütün tahammülsüzlüğü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dicle Üniversitesi’nde Kutlu Doğum afişi asılmasını ve programa davet bildirilerinin dağıtılmasının engellenmesi üzerine yaşanan olaylar PKK'nın daha önce bölgede "tek olma" iddiasını hatırlattı. Örgüt, daha önce de kendisinden başkasının bölgede etkinlik göstermesini istemediği için çeşitli çatışmalara girdiğini belirten bölge insanları son olayların eski günleri hatırlattığını belirtiyor.

Haber10.com'un haberine göre Dicle Üniversitesi’nde yaşanan gerginliğin nedenlerini değerlendiren Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, “Daha önce Hizbullah ve PKK arasında yaşanan çatışmalarla doğrudan irtibatı kurulabilecek bir hadise. Bu örgütün kendi hâkimiyet alanı olarak, kendi iktidar kurduğu yerlerde başka bir gruba yaşama şansı vermemesidir. Olayı önemli kılan şey aslında geçmişin hafızasını hatırlatmasıdır” dedi.

Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği’nin PKK’ya yakın öğrencilerin oluşturduğu bir dernek olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Kendileri dışında hiçbir öğrenci gurubuna kendilerinden izin almadıkları müddetçe herhangi bir faaliyet yürütmesini istemiyorlar. Diyarbakır’da bazı dergi ve derneklerin stantları dağıtıldı. Öğrenciler darp edildi. Birkaç kez Özgür-Der ile de benzer sorunlar yaşadılar. Öğrenci kulüplerinin yapmaya çalıştıkları çalışmaları duyurmalarına veya herhangi bir basın açıklaması yapmalarına müsaade etmiyorlar. Maalesef otoriter bir yaklaşım sergiliyorlar. ‘Buranın tek hakimi biziz’ yaklaşımıdır bu.” diye konuştu.

Yorumlar (1)
şaban yalçın 10 yıl önce
kurulduğu günden bu yana islami çalışmaları hazmedemeyen pkk/bdp nin peygamber efendimizi anma etkinliğine karşı inançlı insanlara saldırmasını doğal buluyor ve bunu kınıyorum.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?