banner39

DİSK önünde toplananlara müdahale-CANLI

Taksim'e çıkan bütün bağlantı yolları polisler tarafından kapatılmış durumda. Beşiktaş'ta toplanan CHP'liler ile Şişli'de toplanan HDP ve DİSK üyeleri yürümekte ısrar ediyor. Polis DİSK önünde toplananlara müdahale etti

Yurt Haberleri 01.05.2014, 11:28 01.05.2014, 12:34
DİSK önünde toplananlara müdahale-CANLI

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen DİSK, KESK, CHP ve BDP'ye bağlı göstericiler Beşiktaş'tan ve Şişli'den meydana çıkmaya çalışıyor. Taksim Meydanı'na çıkan cadde ve sokaklar sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Yayaların da girişine izin verilmeyen meydana sadece güvenlik görevlileri ve basın mensupları alınıyor. DİSK önünde toplanan ve aralarında CHP'li vekillerin de bulunduğu gruba polis uyarıların ardından müdahale etti. Polisin Okmeydanı'nda da yer yer göstericilere müdahale ettiği belirtiliyor.

Güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bölgede, Taksim Meydanı, Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi ile İstiklal Caddesi'ne çıkan sokaklar polis barikatlarıyla kapatıldı. Polis, Taksim'e yürümek için Beşiktaş'ta toplanan grubu, "Burası toplanma yeri değildir. Valiliğimiz Yenikapı ve Kadıköy meydanlarını belirlemiştir. Dağılın" sözleriyle uyardı.

Bu arada çelenk sunumu için Cumhuriyet Anıtı'na giden yolun bir bölümü giriş ve çıkışlara açık bırakıldı. Gezi Parkı'nın içinde de emniyet güçlerinin bekleyişi sürüyor. Taksim ve Galatasaray meydanlarında akrep ve TOMA'lar park halinde bekletiliyor. Güvenlik tedbirleri kapsamında, Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi ve Atatürk Kültür Merkezi'nin önündeki yeşil alanlar polis köpeklerince arandı.

Taksim Meydanı'nda çok sayıda canlı yayın aracı ve basın mensubu da gelişmeleri takip ediyor.  Ambulans ve itfaiye araçlarının da bekletildiği meydan ve çevresindeki bazı büfeler hizmet vermeye devam ediyor.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Bu arada Şişli'de Halaskargazi Caddesi Ebekızı Sokağı'ndan itibaren yol, Taksim yönünde trafiğe kapatıldı.Ayrıca yolda, 3 TOMA ve çevik kuvvet ekipleri de kalkanlarıyla bekleyişini sürdürüyor. Polis, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü  Taksim Meydanı'nda kutlamak amacıyla Beşiktaş'ta toplanan grubu, "Burası toplanma yeri değildir. Valiliğimiz1 Mayıs için Yenikapı ve Kadıköy meydanlarını belirlemiştir. Dağılın" sözleriyle uyardı.

TÜRK-İŞ VE HAK-İŞ HEYETİ TAKSİM'DE

Türk-İş ve Hak-İş üyeleri, Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakarak 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri andı.

DİSK ÖNÜNDEKİ KALABALIĞA MÜDAHALE

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nden Taksim’e yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Polis, aralarında CHP’li ve HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu gruba dağılmaları yönünde anons yaptı. DİSK yetkilileri ve milletvekilleri polisle konuşurken çevik kuvvet ekipleri işçilerin olduğu gruba tazyikli su ile müdahalede bulundu.

DİSK korteji genel merkezin önünden Halaskargazi caddesine indi. Saat 11:00'de yürüyüşe başlayan kortejin önü Şişli Atatürk Evi önünde barikat oluşturan polis tarafından kesildi.

Polisle DİSK yöneticileri pazarlık yapmaya başladı. Taksim'e yürümekte ısrarlı olduklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko'yla, " Arkanızda yüzleri maskeli gruplar var" diyen polis müdürü arasındaki konuşma sürerken kalabalık içinden polise taş atılmaya başlandı.

Taş ve şişelerin sayısı artınca polis TOMA'dan tazyikli suyla müdahale başladı. Kısa bir süre sonra gazlı müdahale de geldi. Grupları DİSK Genel Merkezi ve ara sokaklara dağılırken bölgedeki gerginlik devam ediyor.

CHP'LİLER BEŞİKTAŞ'TA

Bazı CHP'liler ile Halkın Kurtuluş Partisi üyelerinden oluşan grup, Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda toplanmaya başladı. Güvenlik güçleri, "Burası toplanma yeri değildir. Valiliğimiz 1 Mayıs için Yenikapı ve Kadıköy meydanlarını belirlemiştir. Burası kutlama yapılacak yer değildir. Dağılın" şeklinde anonslar yapıyor.

Polis, trafiğe kapatılan Barbaros Meydanı'nda park halinde bekleyen CHP'ye ait 2 seçim otobüsünün kaldırılmasını istedi.

Partililer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'a gelmesi halinde bu otobüslerden birini kullanacağını, diğerinin ise basın mensuplarına ayrıldığını ifade etti. Polis ise dün geceden bu yana otobüslerin kaldırılmasını istediklerini ancak uygulanmadığını belirterek, çekici çağırdı. Çekici, otobüsleri kaldırmak için çalışma başlattı.

Bu sırada CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın da aralarında bulunduğu grup, çekicinin önüne oturarak, otobüsün kaldırılmasına izin vermedi. Uyarıları dikkate almayan grubu, çevik kuvvet ekibi kalkanlarla bölgeden uzaklaştırdı.

Bu olayın ardından otobüs, çekici ile alandan kaldırıldı. Diğer otobüs ise partililer tarafından CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı'nın önüne park edildi.

HALASKARGAZİ'DE BEKLEYİŞ

Bu arada, Halaskargazi Caddesi ve Taksim Meydanı'na çıkan bütün ara sokaklar polis barikatıyla kapatıldı.

Okmeydanı'nda polise molotofkokteyli atan gruba müdahale edildi. Okmeydanı'nda polise molotofkokteyli, taş, havaifişek ve demir bilye atan gruba müdahale edildi. Piyalepaşa Bulvarı'nda toplanan yüzleri maskeli bir grup, Okmeydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Burada önlem alan çevik kuvvet ekiplerine, molotofkokteyli, demir bilye, havaifişek, taş ve ses bombası ile saldıran gruba, biber gazıyla müdahale edildi.

Müdahalenin ardından, ara sokaklara dağılan gruptakiler, zaman zaman polise içlerine çivi doldurulmuş havaifişekler attı. Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç, yangın söndürme tüpleriyle söndürüldü. Güvenlik güçlerinin arasına atılan molotofkokteyli de kısa süreli paniğe neden oldu.  Olayı görüntüleyen basın mensuplarına tepki gösteren eylemciler, ara sokaklardan polise taş, havaifişek atmaya devam ediyor. Polisin TOMA ve "Akrep" olarak adlandırılan araçlarla önlem aldığı bölgede, iş yerlerinin çoğunun kapalı olduğu ve trafik akışında aksama yaşanmadığı görüldü.

CANLI YAYIN:

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?