banner39

Diyarbakır surları Çin seddini geçebilir

Diyarbakır surlarının dünya mirası sayılması için tüm Türkiye'ye çağrıda bulunan Osman Baydemir, surların Çin seddinden daha fazla ziyaretçi alabileceğini söyledi

Yurt Haberleri 18.12.2012, 14:28 18.12.2012, 14:31
Diyarbakır surları Çin seddini geçebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır surlarının dünya mirası sayılması için kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır surlarının tüm dünyaya tanıtılması için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Surlara dokunmanın barışa dokunmak olduğunu ifade eden Baydemir, bu kampanyanın kardeşlik köprüllerin inşaasına da vesile olacağına inandığını söyledi. Baydemir, kampanyada siyasetin 's'sinin bile olmayacağını da vurguladı.

ÇİN SEDDİNDEN DAHA FAZLA MİSAFİR ALABİLİRİZ

Turizmin gelişmesiyle barış ortamının gelişeceğini savunan Baydemir, şöyle dedi: "Dünyanın pek çok medeniyetinin, inancının yeşerdiği, boy gösterdiği coğrafyaları gördüm. Hepsini kentimle mükayese ediyorum. Ama açık ve net söylüyorum; dünyada benim nazarımda kent yoktur ki, Diyarbakır'la boy ölçüşsün. Bu mistizmi, bu bereketi başka bir kentte görmek mümkün değildir. Dünyanın hangi kentinin başına yüzyıldır süren böylesi bela gelseydi o kentin insanları şimdi bambaşka bir noktadaydı. Şükürler olsun ki Rabbime, bu kent ne kadar kadimse, insanları da o kadar bu kadim kültürden beslenmişler. Bu kentte 30 yıldır kesintisiz bir savaş var ama bu kentin insanları onurlu, dimdik. Avuç açmıyor, el açmıyor. Dolayısıyla bizim bu mirası, kaleyi, hanları, hamamları, camileri, sahabe turbelerini, kiliseleri, havraları -bu dünyanın ortak mirasını- bütün dünyaya taşımak gibi bir ödevimiz var. Bir gün gelecek bu kentte olmayabilirim, yaşamıyor olabilirim. Ama Diyarbakır Surları, Çin Seddi'nin 2-3 katı misafir ağırlayacak"

 

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü