banner39

Diyarbakır surları dünya kültür mirasına aday

Diyarbakır'daki tarihi surlar ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday oldu

Yurt Haberleri 23.10.2013, 17:36 23.10.2013, 17:39
Diyarbakır surları dünya kültür mirasına aday

Diyarbakır'da bundan tam 5 bin yıl önce Asurlular tarafından yapılan ve muhtelif medeniyetler tarafından onarılarak günümüze kadar gelebilen Amed surları ve hevsel bahçeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday.

Amed'de Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum teşkilatlarının girişimiyle başlatılan Amed Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için çalışmalar son hızla sürüyor. Adaylık için resmi prosedürler tamamlanırken, gerekli olan görsel materyaller de hazırlanıp UNESCO temsilciliğine bu günlerde gönderilecek.

BAŞVURU PROSEDÜRLERİ TAMAMLANDI

Amed surları ve hevsel bahçelerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için Amed'de sürdürülen çalışmalar kapsamında, bir dizi konferans ve toplantının ardından anketler düzenlenmişti. Ardından da gerekli görsel materyal için de surların ve Hevsel bahçelerinin fotoğraf ve görüntüleri değişik mevsimlerde çekilerek, bu görsel materyallere havadan çekilenler de dahil edildi.

Resmî olarak Şubat 2014 tarihinde bitecek başvuru süresi öncesinde hazırlanan materyaller, Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile önümüzdeki günlerde UNESCO'ya iletilecek.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?