Diyarbakır ve Mersin'de büyük orman yangınları

Diyarbakır Kulp ve Mersin Gülnar'daki yangınlarda ormanlık alanlar büyük ölçüde hasar gördü...

Diyarbakır ve Mersin'de büyük orman yangınları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde ve Mersin'de meydana gelen yangınlarda büyük hasar oluştu. Ormanlık alanda çıkan yangınlara müdahalede zorlanan itfaiye ekiplerine, bölge halkı da yardım etti.

Kulp'un Barın ve Lice'nin Angül Mahallesi'ndeki ormanlık alanda akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın meydana geldi.

Yangını kontrol altına almaya çalışan Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye ekiplerine vatandaşlar destek verdi. Lice'nin Angül Mahallesi'ndeki yangın söndürüldü. 

Olay yerine gelen Lice Belediye Başkanı Rezan Zuğurli, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Zuğurli yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle yaklaşık bin dönümlük alanın zarar gördüğünü söyledi.

Ormanlık alandaki yangına ekiplerin müdahale etmekte zorlandığını ifade eden Zuğurli, yüzlerce vatandaşın da destek verdiği söndürme çalışmalarına itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığını ancak bölgenin şartları nedeniyle müdahalede zorlanıldığını kaydetti.

Bu arada Kulp'un Barın Mahallesi'ndeki yangının devam ettiği, ekipler ve vatandaşların alevleri kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Kulp Belediye Başkan Yardımcısı Sadiye Süer Baran, arazinin engebeli ve yangının büyük olması nedeniyle ekiplerin yetersiz kaldığını diğer ilçelerden yardım talebinde bulunduklarını belirtti.

Mahallenin kuzey ve güney bölgelerini etkisi altına alan yangının meyve bahçelerine de zarar verdiği bildirildi.

MERSİN'DEKİ YANGINDA 250 HEKTAR ALAN HASAR GÖRDÜ

Mersin'in Gülnar İlçesi’nde inşaat çalışması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki kızılçam ormanında sabah saatlerinde çıkan ve hızla büyüyen yangın nedeniyle 200 kişinin yaşadığı Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı. Bölgede bulunan manlen Tuğba Özay vatandaşlara yangına karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı. Gülnar ilçesindeki yangın, gece saatlerinde kontrol altına alındı.

Yangında 250 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 08:16
banner53
YORUM EKLE

banner39