banner39

Diyarbakır'da belediye ile valiliğin para kavgası

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yasa gereği kapatılan İl Özel İdare'ye ait paranın kendisine devrini beklerken valilik parayı vermedi. Belediye dava açtı. Para ise şimdilik beklemede

Yurt Haberleri 26.11.2014, 12:09 26.11.2014, 12:09
Diyarbakır'da belediye ile valiliğin para kavgası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yasa gereğince kapatılan ve Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen İl Özel İdaresi'nin kasasında bulunan 41 milyon TL dava konusu oldu. Valilik, bu paranın 30 milyon TL'sini Mobese ve 112 acil istasyon merkezi için kullanmak istedi. Büyükşehir Belediyesi ise dava açtı. Dava sonuçlanıncaya kadar paranın kullanılmaması kararlaştırıldı.

Büyükşehir statüsündeki illerde İl Özel İdareleri'nin kapatılarak varlıklarının Büyükşehir belediyelerine devredilmesini öngören yasanın yürürlüğe girmesi ardından Diyarbakır Valiliği'nin Başkanlığında kurulan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu araç, gereç, bina, personel dahil tüm varlıkların devrini ele aldı. Komisyon Diyarbakır İl Özel İdaresi kasasında bulunan 41 milyon TL'nin 30 milyon TL'lik bölümünü Mobese sistemi ve 112 Acil İstasyon Merkezi için kullanmak istedi. Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu DİSKİ buna karşı çıkarak Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme bunun üzerine dava sonuçlanıncaya kadar İl Özel İdaresi kasasındaki paranın kullanılmamasını kararlaştırdı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?