banner15

Diyarbakır'daki eylemci annelere İstanbul'dan ziyaret

PKK tarafından dağa götürülen çocuklarını isteyen annelerin Diyarbakır'daki eylemi devam ediyor; annelere her geçen gün Türkiye'nin dört bir yanından destek geliyor. Dün de İstanbul'dan bir heyet anneleri ziyaret etti

Diyarbakır'daki eylemci annelere İstanbul'dan ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da çocuklarının PKK'dan alınmasını isteyen annelerin eylemi ramazan ayında da devam ediyor. Dağkapı Meydanı'ndaki çadırda kalan annelere her gün farklı yerlerden destek ziyaretleri yapılıyor.

Son olarak İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Gülden Sönmez ve İstanbul Kadın İnisiyatifi'nden oluşan bir grup kadın, eylem yapan aileleri ziyaret etti.

Sönmez ve beraberindekiler Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan ailelerle, kaldıkları çadırda bir araya geldi. Duygusal anların da yaşandığı ziyarette grup adına açıklama yapan Sönmez, ailelerin bekleyişlerinin evlatlarına kavuşmalarıyla son bulmasını ümit ettiklerini söyledi.

Tüm annelerin çocuklarına kavuşmasını istediklerini ifade eden Sönmez, ailelerinden ayrılan tüm çocukların serbest bırakılmasını temenni etti. Sönmez, İstanbul'dan ailelerin yanında olduklarını ifade etmek için Diyarbakır'a geldiklerini bildirerek, "Bizden uzaktasınız diye sanmayın ki sesiniz duyulmuyor. Sesiniz orada binlerce kadın tarafından duyuluyor. Biz o kadınların sadece küçük bir kısmını temsilen buraya geldik. Size destek veren kadınların dualarını ve selamlarını getirdik. İnşallah bu ramazan günü en kısa sürede bütün anneler arzu ettiği şekilde çocuklarına kavuşur" diye konuştu.

AİLELERLE İFTAR YAPTILAR

Sönmez'in de bulunduğu grup, Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan ailelerin kaldığı çadırda onlarla iftar yaptı. Araştırma Kültür Vakfı Üyesi Fatma Kutluoğlu, grup adına yaptığı açıklamada, hem birer anne hem de kadın olarak çocukları için eylem yapan annelerin sessiz çığlıklarının Türkiye'nin batısında da duyulmasını sağlamak için Diyarbakır'a geldiklerini söyledi.

Annelerin kısa sürede çocuklarına kavuşarak yaşadıkları ıstıraptan kurtulmasını dilediklerini belirten Kutluoğlu, "Bir kez daha yetkililere çağrıda bulunuyoruz; lütfen bu anneleri evlatlarına kavuşturun. Hiç olmazsa bu anneler, bu ramazan ayını gözyaşlarıyla geçirmesin. Umut ediyoruz ki bu çocuklar, Ramazan Bayramına kadar evlerine dönmüş olur" dedi.

Kutluoğlu, eylem yapan anneleri gördükten sonra kendi sorumluluklarının daha fazla olduğunu anladıklarını vurguladı. Vedat Aydın'ın annesi Leman Aydın ise heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını anlattı. Onlarla aynı sofrayı paylaştıklarını ifade eden Aydın, "İçimize düşen ateşe su serptiler. Çok sevindik. Onlardan Allah razı olsun" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48