banner39

Diyarbakır'daki eyleme katılım büyüyor

Diyarbakır'da çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin başlattığı oturma eylemi sürüyor. Bitlis, Van ve Adana'dan gelen ailelerin de desteğiyle eyleme katılanların sayısı 20'ye yükseldi.

Yurt Haberleri 28.05.2014, 21:13 28.05.2014, 21:13
Diyarbakır'daki eyleme katılım büyüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileleri ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç, burada yaptığı açıklamada, çözüm süreciyle 18 aydır Türkiye'de kardeş kanın akmadığını belirterek, sorunun hükümetin attığı adımlar ve çalışmalarla belirli bir noktaya geldiğini söyledi.

Çözüm sürecinin Türkiye ve bölgede yaşayan insanlara umut verdiğini dile getiren Altaç, "Çözümün kavgadan, ölümden, öldürmeden değil diyalogdan, tartışmadan geçtiğini, siyasi kanalların bunu kullanması gerektiğini ortaya koyduk. Bu sorunun çözümü dağa çıkmak değildir. Dağda olan gençlerin bir an önce bu topluma kazandırılmasıdır" dedi.

Türkiye'de birliği, kardeşliği savunan tüm kesimlerin ve siyasi partilerin bu sorunun çözümüne katkı sunmasını beklediklerini kaydeden Altaç, şöyle konuştu:

"Geçen yıl hükümetimiz ve Başbakanımız, 'Bu sorunun çözümü için kefenimizi giydiğimizi ve yola çıktığımızı' dile getirdi. Baldıran zehiri de olsa içeriz. Ama tabii halkımızdan ve tüm dinamiklerden de destek bekliyoruz. Hükümet olarak bu çocukların getirilmesi için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Bundan sonra da kullanacağız. Dileğimiz bu çocukların bir an önce gelmesidir."

Gazetecilerin, "Başbakan'ın bahsettiği B Planı nedir?" yönündeki sorusuna Altaç, "Bütün planlarımız Türkiye'nin kalkınması, birliği ve beraberliği, kardeşlik ve gelecekteki umutların yeşermesi, kalıcı hale gelmesi üzerinedir" yanıtını verdi.

Öte yandan Dağkapı Meydanı'nda 2 ailenin dün başlattıkları oturma eylemi de sürüyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?