Diyarbakır'daki sokağa kilise ismi verildi

Diyarbakır Sur Belediyesi Meclisi, Şeftali Sokak'ın ismini "Mar Petyün Sokak" olarak değiştirdi. İsim değişince kilise ayin yaptı.

Diyarbakır'daki sokağa kilise ismi verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Sur Belediyesi Meclisi, Şeftali Sokak'ın ismini, sokakta bulunan kiliseden esinlenerek "Mar Petyün Sokak" olarak değiştirdi.

Mar Petyün Keldani Kilisesi'nin bulunduğu Sur ilçesindeki Şeftali Sokak'ın adının değiştirilmesi nedeniyle Mar Petyün Keldani Kilisesi'nde ayin yapıldı. İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Fransua Yakan, Mersin Katolik Kilisesi Papazı Roberto Ferrari ve Mardin'den Süryani Ortodoks Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen'in yönettikleri ayin Türkçe, Arapça ve Süryanice yapıldı.

Ayine, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Sur Belediyesi Kırklar Meclisi'nden İmam Şehmus Altun, Türkmen Alevi Dedesi Hasan Baykut ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra sokağa yeni isim tabelasının asılması nedeniyle konuşmalar yapıldı. Burada konuşan Belediye Başkanı Demirbaş, her kentin kimliklerinin olduğunu söyledi.

Demirbaş, insanların bilmeden, cahilce birbirlerine acı yaşattığını belirterek, "Oysa birlikte güzel günleri yaşamamız gerekirken ne yazık ki birbirimize kötü şeyler yaşattık. Ama artık bizler tarihimizden ders çıkarttık. Gerek inancımız gerek kimliklerimizle artık bir arada yaşamanın bilincindeyiz. Bugün kentimizin farklı kimliklerinden birini daha teslim ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2013, 18:08
banner53
YORUM EKLE

banner39