Diyarbakır'dan Barzani'ye destek açıklaması

Kürt parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından Diyarbakır'da yapılan ortak açıklamada "Barzani barış sürecine büyük katkı sağlamıştır" denildi

Diyarbakır'dan Barzani'ye destek açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kürt parti ve gruplar Diyarbakır’da yaptığı ortak basın açıklamasında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye yapacağı ziyareti değerlendirdi. Ortak açıklamada Barzani’nin başlatılan barış sürecine büyük katkı sağladığı belirtilerek, “Türkiye’de başlatılan sürecin siyasi aktörlerinden biri de Sayın Barzani’dir. İnanıyoruz ki Sayın Barzani her zaman her konuda küçük ve grupsal çıkarlarını her şeyin üstünde tutanların sekter ve provokatif davranışlarına aldırış etmeden, duruşuyla ve önerileriyle Erdoğan’ın Kürt sorunu çözümü konusunda ufkunun genişlemesine yardımcı olur.” denildi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamaya Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı, Hak-Par Diyarbakır İl Başkanı Vasıf Kahraman ile Kürt Demokrat Platformu Meclis Üyesi Tahsin Sever katıldı. Ortak açıklamayı okuyan Kürt siyasetçi Tahsin Sever, Barzani’yi Diyarbakır’da karşılamanın kendileri için bir onur olduğunu belirtti. Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinin sıradan bir ziyaret olmadığını tarihi öneme sahip olduğunu anlatan Sever, ziyaretin Kürtler içinde heyecan oluşturduğunu kaydetti.

Ziyaretin önemli ve hassas süreçte gerçekleştiğine dikkat çeken Sever, “Kürdistan ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı Ortadoğu’da bütün taşlar yerinden oynamış, eski ittifaklar bozulmuş, daha önce müttefik olanlar karşı saflara geçmiştir. Büyük değişime gebe olan bölgenin yeniden dizaynı için birçok merkezden yeni ittifaklar kurulmaya yüz tutmuştur. Kürt halkı özellikle de Kürdistan Federe Bölgesi Yönetimi de bu süreçte çok ciddi aktör ve role sahiptir” diye konuştu.

Son dönemlerde yaşanan bazı gelişmeler, İran ve ABD’nin yakınlaşması, Suriye ve PYD’nin durumu ve Türkiye’deki barış süreciyle Kürdistan yönetiminin önemini daha da ortaya koyduğunu belirten Sever, bunun için Barzani ziyaretinin önemli olduğunu kaydetti. Sever, “Ziyarete karşı çıkan, burun kıvırtan, küçümseyen ve farklı mecralara çeken Kürt siyasi çevreleri bu hasımane tavırlarından vazgeçip, ziyarete ulusal açıdan bakmalarını istiyoruz. Bilinmelidir ki Başbakan Erdoğan’ın kafasının bir köşesinde ziyareti siyasi bir malzeme kullanma fikri olsa dahi, onun bu fikri ziyaretin tarihsel öneminden bir şey kaybettirmez” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 15:16
banner53
YORUM EKLE

banner39