Doğu Anadolu için büyük deprem uyarısı

Doğu Anadolu beşik gibi sallanıyor. Muş ve Erzurum'da peş peşe meydana gelen depremlerin ardından uzmanlar uyardı: Bölgedeki faylar gergin...

Doğu Anadolu için büyük deprem uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muş'ta salı günü 4.5 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerin ardından önceki gün de Erzurum'da 4.4 büyüklüğünde deprem oldu. Depremde bazı evlerin tavan ve zeminlerinde çökme meydana gelirken, 1 kişi de yaralandı.

Doğu Anadolu'da deprem hareketliliği yaşandığını söyleyen İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Kuzey Anadolu kırığı ile Doğu Anadolu kırığının kesiştiği noktada gerginlik var ve yaşanan depremler bölgenin 6.7'ye kadar depremlere açık olduğunu gösteriyor. Ama bölgedeki büyük fay hatlarını kıracak kadar güçlü depremler değil bunlar" dedi.

İTÜ Deprem Araştırma Alt Grubu'ndan Prof. Dr. Naci Görür ise depremlerin şaşırtıcı olmadığını belirterek, "Son 1 haftada Muş'ta 29, Erzurum'da 15 deprem oldu. Doğu Anadolu aktif bir fay üzerinde bulunduğundan buralarda depremler olması doğal. Bölge insan depreme her an hazır olmalı.Bu iki sığ depreme bakarak daha büyük depremlerden söz edemeyiz fakat tarihte bu bölgede büyük depremler fazlaca oldu. Bu nedenle olma ihtimali de var. Eğer bu bölgede yaklaşık 6 büyüklüğünde ve üstünde bir deprem yaşanırsa burada tam bir felaket yaşanır, bölge yerle bir olur'' dedi. Prof. Görür, özellikle Kuzey Anadolu kırığı ile Doğu Anadolu kırığının kesiştiği nokta olan Yedisu Fayı'na dikkat çekerek "Bu fay tehlikeli. 1784'ten bu yana burada büyük deprem olmadı. En az 7.2 büyüklüğünde büyük bir deprem bekliyoruz'' diye konuştu. Bölgedeki ev tiplerinin toprak ve taş olması nedeniyle 5.5'ten büyük depremler büyük tehlike yaratıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 17:41
banner53
YORUM EKLE

banner39