banner39

Down sendromlu gençler polis oluyor

İzmir'de down sendromlu gençlerin polis olması için İyilik Akademisi kuruldu.

Yurt Haberleri 28.03.2013, 09:41 28.03.2013, 09:45
Down sendromlu gençler polis oluyor

İzmir Valiliği öncülüğünde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Ulusal Down Sendromu Derneği ve üniversiteler, polis olmak isteyen özel çocuklar için el ele vererek, İyilik Akademisi kurdu. Konak Belediyesi'nin de desteklediği projeyle dünyanın ilk "iyilik polisleri" yetiştirilecek. Polislik hayalleri gerçeğe dönüşecek down sendromlular. Emniyet'in gülen yüzü ve iyilik melekleri olacak.

Bu amaçla 40 çocuk ve genç üniforma giydi, ilk eğitimi de Gediz Üniversitesi'nde aldılar. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, polisin görevlerini ve sorumluluklarını anlattı, hukukun neden gerekli olduğuna dikkat çekti. Eğitimin sonunda sertifika verildi. Mezuniyet geleneği bozulmadı ve bu kez polis şapkaları fırlatıldı.

Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Sami Altunel, yaptığı açıklamada daha önce Türkiye'de bu kapsamda bir eğitim çalışması yapılmadığını söyledi. Katkılarından dolayı Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik'e ve Hukuk Fakültesi'ne teşekkür eden Altunel, "Türkiye'de yaklaşık 100 bin down sendromlu var. Amacımız onları hayatın içine taşımak, toplumla kaynaşmalarını sağlamak. İyilik polisleri projemizle bunun bir adımını atıyoruz, devamı gelecek." dedi.

Kaynak: Cihan 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?