banner39

Edirneliler Bulgaristan'a tazminat davası açacak

Bulgaristan'daki barajların taşması sonucu mülkleri hasar gören Edirneliler tazminat davası açmaya hazırlanıyor

Yurt Haberleri 04.02.2015, 11:25 04.02.2015, 12:03
Edirneliler Bulgaristan'a tazminat davası açacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bulgaristan'ın, sınıra yakın bölgelerde yaptığı barajlarda taşkın hacmi bırakmadığını belirterek, "Bunu defalarca kendilerine söyledik, ikaz ettik. Ama oradaki vatandaşların da sabrı tükendi. Gerekirse Bulgaristan'a bu konuda dava açacaklarını ifade ettiler. Belki bunun yapılması faydalı olur diye düşünüyorum" dedi.

Eroğlu, Wyndham Hotel'de gerçekleştirilen AB Nehir Havzaları Yönetim Planlarının Hazırlanması Projesi açılış toplantısından ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Edirne'deki taşkınlarla ilgili son durumun ne olduğu sorusu üzerine Eroğlu, Bulgaristan'da karların ani erimesi sonucu su seviyesinin yükseldiğini ifade ederek, Edirne'de Meriç, Arda ve Tunca nehirlerinin birleştiğini anımsattı.Saat 02.00'de, rekor bir seviyede debinin 2 bin 149 metreküp saniyeye çıktığını vurgulayan Bakan Eroğlu, debinin sabah 08.00 itibarıyla 2 bin 71 metreküp saniyeye düştüğünü aktardı.

Karaağaç bölgesinin sürekli su altında kaldığına belirten Eroğlu, şu bilgileri verdi: Burası ve bazı alanlar su altında. Ama biz burası için Sayın Başbakanımızla Edirne'ye gittiğimizde büyük bir proje hazırlıyoruz şu anda. Özellikle Meriç nehrini, Edirne'yi baypass ederek daha alt bir mansap noktada bir kanal bağlayacak, büyük bir kanalla en azından oradaki taşkınları önlemek, yazın da sulama yapmak üzere barajdan bir çalışma yapıyoruz. Bizim özellikle Edirne'de iki settemiz var. Bir yaz setteleri, bir de kış setteleri. Yani özellikle tabii esas olan, kış settelerini aşarsa büyük bir risk var. Ama kış settelerini aşmadı. Yaz settelerini niye inşa ettik? Yaz settelerini özellikle suyun debisinin az olduğu zamanda, yaz settesi ile kış settesi arasında kalan alanlar ekilsin, ekonomik katkı sağlasın diye yaptık. Şu anda kış settesiyle ilgili problem yok. Sadece Tunca nehri kenarında Değirmenyeni köyünde birkaç evi su basmış. Ama Allah'a şükür şu anda can, mal kaybı yok.

Edirne Valiliğinin teyakkuz halinde olduğunu, DSİ Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşların teşkilatına talimat verildiğini aktaran Eroğlu, "İnşallah şu anda debide de azalma başladı. İnşallah sıkıntı olmadan atlatırız diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

"VATANDAŞIN SABRI TÜKENDİ"

Bulgaristan Hükümeti'ne çağrıda bulunmak istediğini dile getiren Veysel Eroğlu, "Özellikle onlar birtakım barajlar yaptı ama barajların işletilmesinde, taşkın hacmini bırakmıyorlar maalesef. Bunu defalarca kendilerine söyledik, ikaz ettik. Ama oradaki vatandaşların da sabrı tükendi. Gerekirse Bulgaristan'a bu konuda dava açacaklarını ifade ettiler ben Edirne'deyken. Belki bunun yapılması faydalı olur diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Tunca Projesi'ne de değinen Eroğlu, projenin fizibilite raporunun hazırlandığını, ne yapılacağının belirlendiğini aktararak, "Ortak bir dostluk projesiydi. Her şeyi tamamladık. Protokoller imzalandı ve bizzat benim imzam var iki tane protokolde. Tam ikili işbirliği anlaşmasına geldi, Bulgaristan Hükümeti şu anda tasarıyı ve taslağı göndermemize rağmen maalesef hiçbir işlem yapmıyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?