banner39

Ege'de 63 kaçağın ölümüne ilişkin davada karar

İzmir'in Menderes ilçesinde kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin 5 sanığa 2 yıl 15 gün ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Yurt Haberleri 17.02.2014, 18:36 17.02.2014, 18:36
Ege'de 63 kaçağın ölümüne ilişkin davada karar

İzmir'in Menderes ilçesinde kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili 3'ü Suriye uyruklu 6 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Aralarında tekne kaptanının da bulunduğu 5 sanığa, 2 yıl 15 gün ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Burhan Yılmaz, Mustafa Mucuk ve Hacı Çoban ile avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün verdiği mütaalada, sanıkların bazı suçlardan cezalandırılmalarını, bazı suçlardan ise beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklara mütaalaya ilişkin son savunmalarını sordu. Sanık Burhan Yılmaz, daha önceki savunmasını tekrar ettiğini belirterek, “Bir diyeceğim yoktur” dedi.

Sanıklardan Mustafa Mucuk ise “Mahkemeye güveniyorum“ dedi. Mahkeme Başkanı Kemal Göker, teknenin kaptanı Burhan Yılmaz'ı, olası kasıtla adam öldürmek, çocuğu, beden ve ruh bakımından kendisini savunmayacak kişiyi öldürme suçlarının tek suç olduğunu ve eylemin “Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçunu oluşturduğunu belirterek 15 yıl hapis cezası, “Göçmen kaçakçılığı” suçundan 5 yıl olmak üzere toplam 20 yıl hapis cezası verildiğini açıkladı.

Mahkeme heyeti, Mustafa Mucuk'a “Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan 7 yıl 6 ay, “Göçmen kaçakçılığı” suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası, Hacı Çoban'a “Göçmen kaçakçılığı” suçundan 5 yıl, Sezar İbrahim ve Milat Korkis’e ise “Yalan beyanda” bulunmak suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Heyet, sanıklar İbrahim ve Korkis’in cezasının hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına, sanık Mohammet Mardini"nin beraatine karar verirken, tüm sanıkların “Suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak “ suçlarından beraatlerine hükmetti. 

Ceza alan sanıkların avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

İzmir'in Menderes ilçesinde 6 Eylül 2012 tarihinde Ahmetbeyli Baradan mevkisinde kaçakları taşıyan "Sailor" adlı teknenin batması sonucu aralarında bebek, çocuk ve kadınların da bulunduğu 63 kişi yaşamını yitirmiş, 49 kişi kurtarılmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede tekne kaptanı Yılmaz için 36'sı ağırlaştırılmış 64 müebbet, yardımcısı Mustafa Mucuk için 36'sı ağırlaştırılmış 63 müebbet, 4 kişi için ise "göçmen kaçakçılığı ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından 12 ile 18 yıl arasında hapis cezası istenmişti.

Davanın ilk duruşmasında kaptan Yılmaz ile ve Mucuk dışındaki 3'ü Suriye uyruklu 4 sanık tahliye edilmişti.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?