banner39

Ekşi Sözlük'e peygambere hakaret davası

Allah'a, İslam Peygamberi Hz.Muhammed'e ve kutsal kitaplara hakaret içerikli yazıların yer aldığı Ekşisözlük hakkında savcılık tarafından dava açıldı

Yurt Haberleri 07.08.2013, 10:27 07.08.2013, 12:21
Ekşi Sözlük'e peygambere hakaret davası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, Ekşi Sözlük'te Allah'a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed'e yönelik hakaretlerin yer aldığı mesajlar için internet sitesi www.eksisozluk.com'un sahibi Ekşi Teknoloji ve Bilişim Limited Şirketi'nin ortaklarından Sedat Kapanoğlu'nun bulunduğu 40 kişiye dava açtı.

Savcı Orhan İlbeyli tarafından hazırlanan iddianamede; Kapanoğlu ve 39 şüphelinin "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediğini, sanıkların TCK'nın 216/3 maddesi kapsamında 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Davada, Fazıl Say'ın dini değerlere hakaretten ceza almasına neden olan davayı açan Ali Emre Bukağlı müşteki olarak yer aldı. Savcı İlbeyli tarafından hazırlanan iddianamede şu ifadeler yer aldı: "Şüphelilerin yazmış oldukları yazıların ulusal ve uluslararası yasalarla korunan düşünce ve iade özgürlüğü çerçevesinde açıklanmış bir eleştiriden ziyade, insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve yeryüzünde yaşayan insanların büyük çoğunluğunun mensubu oldukları 3 büyük dinin ortak değerleri olan Allah, peygamber, cennet, cehennem, Kuran, İncil gibi kavramlara yönelik hisleri nedensiz yere incitecek şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazdıkları anlaşılmıştır."

İddianamede aralarında Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında olduğu 40 şüphelinin "Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılamak" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Müşteki Bukağılı, "Yüce Yaratıcımıza, Peygamberimize, kutsal değerlerimize hakaret ettirmeyiz ve ettirmeyeceğiz. Bu hukuksuzluğu yapanlar her seferinde gereken cevabı hukukla alacaklar" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?