banner39

Elektrik kesintisinin nedeni su kuyuları

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Bakan Eker, Diyarbakır'daki elektrik kesintilerinin Şanlıurfa'daki su kuyularından kaynaklandığını söyledi.

Yurt Haberleri 30.07.2012, 02:59 30.07.2012, 08:42
Elektrik kesintisinin nedeni su kuyuları

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'daki basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Ramazanın başından beri Diyarbakır'da olduğunu söyleyen Bakan Eker, gazetecilerin ramazanını tebrik etti.

İlde bulunduğu sürede gerek bakanlığıyla ve tarım sektörüyle ilgili gerekse diğer yatırımlarla ilgili incelemeler yaptığını ifade eden Eker, milletvekilleriyle ilçeleri gezdiklerini devam eden ilgili yatırımları yakından takip etmekte olduklarını kaydetti.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bakan Mehdi Eker, bölgede süren elektrik kesintileriyle ilgili bir soru üzerine, son 10 günde elektrik kesintilerini bizzat yaşadığına değinerek, bu süre içinde yetkililerden elektrik üretimiyle ilgili çok ayrıntılı bilgiler aldığını birkaç defa da enerji bakanı ile görüştüğünü ve yarın bir kez daha özel olarak görüşeceğini açıkladı.

Diyarbakır'daki kesintilerin kesinlikle elektrikle ilgili bir yatırım eksikliğinden kaynaklanmadığını, bölgede yeterince elektrik enerjisinin mevcut olduğunu ve nakilde de bir sorun olmadığını vurgulayan Eker, Diyarbakır'da kaçak elektrik kuyusu olmadığını, kuyuların hepsi ruhsatlı olduğundan planlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Eker, bölgede özellikle Şanlıurfa'da bulunan çok sayıdaki su kuyusunun bu soruna sebebiyet verdiğinin kendisine söylendiğini de aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:
''Tabii orada 300-350 metrelerden su çekiliyor. Hesapsız, kontrolsüz ve sayısı da bilinmiyor bu kuyuların. Bunlar aynı anda su çektiğinden bunların yarattığı bir dalga oluyor. O dalga salınım denilen enerjinin düşüp yükselmesine yol açıyor. Bütün barajlar birbiriyle bağlantılı olduğundan Atatürk Barajı'ndan kaynaklı bu darbe, Karakaya ve Keban barajlarını da etkiliyor. Oralardan enerji alan Diyarbakır'ı da hatta Elazığ'ı da etkiliyor.

Şanlıurfa'daki kaçak kuyuların engellenmesi lazım. Eğer Şanlıurfa'daki o üreticiler, belirli bir kesinti programı ya da sulama programına riayet ederlerse o zaman bu darbe etkisi ortadan kalkar. Onlarla gerekli görüşmeler yapılıyor. Geçen hafta durum çok daha kötüydü. Orada birkaç fiberde çalışma yapıldı. Bir yandan oradaki üreticiyle konuşuluyor, ikna edilmeye çalışılıyor. Onlar da tabii sulama mevsimi araziyi ekmişler sulanması gerekli diye düşünüyorlar. Yani aslında herkes bir programa uysa bu sorun ortadan kalkacak ama maalesef oradaki bu kaçak kuyu sahipleri bunun yeteri kadar önemini ya kavramıyorlar ya da işbirliğine yanaşmıyorlar ki bu sorun herkesi etkiliyor.''

Bakan Eker, yarın bu konunun çözümüne yönelik olarak uygulama planının ne olduğu konusunda enerji bakanı ile görüşeceğini de belirterek ''Çünkü hakikaten tabiri caizse bir işkenceye dönüşmüş durumda, herkesi çok olumsuz etkileyen bir durum. Bir an önce bunun çözülmesi gerekiyor. Hep birlikte birbirimize yardımcı olarak bunu çözeceğiz'' diye konuştu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü