banner15

Eminönü'nde tren kazası: Yaralılar var

Sirkeci Halkalı banliyö treni karşıdan gelen lokomotife çarpması sonucu yedi kişi yaraldı

Eminönü'nde tren kazası: Yaralılar var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da banliyö treni ile başka bir demiryolu aracının çarpışması sonucu yaralılar olduğu belirtildi.

Alınan ilk bilgilere göre, Halkalı-Sirkeci seferini yapan banliyö treni, Cankurtaran İstasyonu'nda başka bir demiryolu aracına çarptı.

Kazada, 5 yolcunun yaralandığı ifade edildi.

YARALANANLAR HASTANEYE KALDIRILDI

Eminönü Cankutaran tren istasyonunda banliyö treni ile bir lokomotifin çarpışması sonucu meydana gelen kazada yaralanan 7 kişi hastaneye kaldırıldı.

Tren kazasında yaralanan 7 kişi, ambülanslarla İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Tedavi altına alınan yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı, 3 yaralının ise ayakta tedavi edileceği öğrenildi.

'TRENİ TERK EDİN' DİYE BİR SES DUYDUK.

İstanbul'da banliyö treni ile lokomotifin çarpışması sonucu yaralanan 5 yolcu hastanelere kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Halkalı-Sirkeci seferini yapan banliyö treni, saat 14.30 sıralarında Cankurtaran İstasyonu'nda yolcularını indirdikten sonra aynı yönden gelen lokomotif ile çarpıştı.

Görgü tanıkları, banliyö treninin makinistinin lokomotifin geldiğini görünce trenden atladığını ifade ettiler. Çarpışma sonucunda her iki demir yolu aracının ön kısmında hasar meydana gelirken, makinistler kazayı yara almadan atlattı.

Kazada banliyö treninde bulunan 5 yolcu yaralandı. Yaralılardan Osman Bikeez (23), Hayri İnan (46) ve Serhat Yusuf (51) İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine, İrem Çakır (10) ve Sevda Şenol (34) ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının hayati risk taşımadığı belirtildi.

Kaza nedeniyle Sirkeci-Halkalı tren seferleri tek yönlü olarak yapılırken, kaza bölgesi güvenlik şeridiyle kapatıldı.

Yolculardan Sinan Tepe, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, ''14.30 sıralarıydı. Tren, Cankurtaran'da yolcularını indirdikten sonra kalkacağı sırada bir gürültü koptu. Trende sarsıntı yaşandı. 'Treni terk edin' diye bir ses duyduk. Herkes panikle trenden dışarı çıktı. Çocukların da bulunduğu bazı yolcuların, baş ve değişik yerlerinde yaraları vardı. Daha sonra ambulanslar gelerek, bunları çevre hastanelere götürdüler'' dedi.

Kaza sonrasında banliyö treninden ayrılan vagonlar, Halkalı yönüne doğru çekilirken, kazaya ilişkin inceleme başlatıldı.

TCDD: 5 YOLCU YARALANDI

İstanbul'daki tren kazasında 5 kişinin hafif şekilde yaralanarak tedavi altına alındığı bildirildi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, saat 14.12'de İstanbul Sirkeci Garı'nda manevra yapan lokomotifin Cankurtaran mevkisinde sinyalde bekleyen banliyö trenine ön taraftan çarptığı belirtildi.

Kazada 5 yolcunun hafif şekilde yaralanarak tedavi altına alındığı kaydedilen açıklamada, olayla ilgili incelemenin sürdürüldüğü bildirildi.

SAĞLIK DURUMLARI İYİ

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Özgür Yiğit, Cankurtaran istasyonunda banliyö treni ile lokomotifin çarpışması sonucu yaralananlardan 3'ünün tedavilerinin hastanelerinde yapıldığını belirterek, ''3 hastanın da genel durumu iyi. Tedavilerinin ardından taburcu edilecekler'' dedi.

Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın ardından acil servise 3 yaralı geldiğini belirterek, 23 yaşındaki Osman Biceğez'in korkarak trenden atladığını, atlarken sağ ayak bileğinde yumuşak doku yaralanması oluştuğunu kaydetti.

Yaralılardan Hayri İnan'ın sarsıntı nedeniyle sağ kaşında 2 santimetrelik kesinti olduğunu söyleyen Yiğit, 51 yaşındaki Ferhat Yusuf'un da sağ diz ekleminde yumuşak doku yaralanması ve sağ fibulasında kırık tespit edildiğini ve ortopedistlerin ilgileneceğini ifade ederek, ''3 hastanın da genel durumu iyi. tedavilerinin ardından taburcu edilecekler'' dedi.

Hastalardan Osman Biceğez de olayı anlatırken, Cankurtaran istasyonunda beklerken karşı yönden trenin geldiğini gördüklerini ve ''Kaçın'' diye ses duyması üzerine korkarak trenden atladığını söyledi.

Yaralılardan Ferhat İnan da çarpma sesini bomba sesi sandığını belirterek, yolcuların trenin içinde çevreye savrulduğunu kaydetti.

KAZANIN SEBEBİ YANLIŞ SİNYALİZASYON!

Fatih'te yolcu treni ile lokomotifin çarpıştığı kazanın sebebinin yanlış sinyalizasyon olduğu öne sürüldü.

Kaza, saat 14:20 sıralarında Cankurtaran Tren İstasyonu'nda meydana gelmişti. Halkalı-Sirkeci seferini yapan Hasan Otçu yönetimindeki yolcu treni Cankurtaran Tren İstasyonu'na geldi ve istasyonda durdu. Burada yolcuların bir bölümünü indiren makinist harekete hazırlandığı sırada karşıdan üzerine doğru gelen Mehmet Ali Yanık yönetimindeki lokomotifi fark etti. Siren çalan makinist, lokomotifin duramayacağını anlayınca kapıları açtı ve kendisini dışarı attı. Bu esnada lokomotif yolcu trenine çarptı. Kazada Ömer Çalışkan (33), İnci Eryılmaz (27), Halide Akın (47), Osman Biceğez (23), Hayri İnan (46), Ferhat Yusuf (51), İrem Çakır ve Sevda Şenol yaralandı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, lokomotifin yanlış sinyalizasyon sistemi sebebiyle ters yöne girdiği ve bu nedenle karşı yönden gelen trene çarptığı öğrenildi. Lokomotifin makinisti Mehmet Ali Yanık ise savcılık talimatıyla ifadesi alınmak üzere Sirkeci Polis Merkezi'ne getirildi.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 19:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35