Emniyet Müdürü'ne saldırıda üç müebbet talebi

Bingöl Emniyet Müdürü ve polislere yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili iddianame 10 ay sonra tamamlandı. İddianamede tek sanık Umut Savaş Koçyiğit hakkında üç kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Emniyet Müdürü'ne saldırıda üç müebbet talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bingöl'de geçen yıl Emniyet Müdürü ve beraberindeki polislere düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturma 10 ayda tamamlandı. Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede bir kişi sanık olarak yargılanıyor. Yargılanan kişinin üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Bingöl'de 9 Ekim 2014’te Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve koruma polislerinden Komiser Hüseyin Hatipoğlu’nun hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma yaklaşık 10 ay sonra tamamlandı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, saldırının faili olduğu iddia edilen ve tutuklu bulunan Umut Savaş Koçyiğit hakkında, ‘devletin birlik ve bütünlüğünü bozma’, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme’ iddiasıyla 3 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ten de 30 yıl ceza istendi.

Aynı davadan daha önce tutuklanan iki kişiye ise örgüte üye olmaktan ceza verilmişti.

Bingöl'deki saldırıdan hemen sonra düzenlenen operasyonda silahlı dört kişi bir arabanın içinde polisle girdikleri çatışma sırasında öldürülmüştü. Araçta bulunan bir kişi de kaçmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 15:38
banner53
YORUM EKLE

banner39