banner39

Erdoğan: 238 işçimizi kaybettik, 120'si içerde

Başbakan Erdoğan, Soma'da maden faciasıyla ilgili açıklamasında 238 işçinin hayatını kaybettiğini, içeride tahminen 120 işçinin kaldığını söyledi. Erdoğan, olay boyunca serin kanlı davrandığını belirttiği siyasetçilere ve medyaya teşekkür etti

Yurt Haberleri 14.05.2014, 15:53 14.05.2014, 16:56
Erdoğan: 238 işçimizi kaybettik, 120'si içerde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesinde, maden faciasının meydana geldiği yerde basın açıklaması yapıyor. Olayın meydana geldiği andan itibaren devletin tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, şu ana kadar ölen işçi sayısının 238 olduğunu söyledi. Erdoğan, 80'e yakın işçinin şu ana kadar kurtarıldığını söyledi. Erdoğan, olay boyunca serin kanlı davrandığını belirttiği siyasetçilere ve medyaya teşekkür etti.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da madende incelemelerde bulundu. Erdoğan, beraberindekilerle Soma'da Manisa Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezine geçerek olayla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yılmaz'dan brifing aldı.

Daha sonra Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu alanda bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) ait mobil tırı ziyaret eden Başbakan Erdoğan, burada AFAD Başkanı Fuat Oktay'dan bilgi aldı.

Daha sonra, AFAD'a ait tırdan ayrılıp maden ocağına doğru yürüyen Erdoğan ile görüşen bir kadın çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Başbakan Erdoğan, madenci yakınını teselli ederek, gerekli çalışmaların yapıldığını bildirdi.

"YALVARIRIM EŞİMİ KURTAR"

Çıkışta 9 ay önce evlendiği Mustafa Korkmaz'ın madende mahsur kalanlar arasında bulunduğunu belirten Sema Korkmaz ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eline sarılarak, "Eşim içeride lütfen kurtarın, yalvarıyorum" diyerek yardım istedi. Korkmaz'ı teselli etmeye çalışan Arınç'ın gözleri doldu.

"238 İŞÇİMİZİ KAYBETTİK"

Başbakan Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında "İlk belirlemelere göre 238 işçimizi Hak'ka uğurladık. 80 yaralımız var" dedi.

"Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da şu anda başlamıştır" diyen Erdoğan, "Herkesin emin olmasını istiyorum, bu kaza en ince ayrıntılarına, en küçük detaylarına kadar araştırılacak ve araştırılıyor. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Olayı aydınlatacak ve hem yakınların hem kamuoyunun tatmin olacağı adımlar da atılacaktır. Herkes bu konuda müsterih olsun." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Vefat eden kardeşlerimizin üzerlerinde kimlikleri yok. Yoksa vücutlarında en ufak bir darbe, yara söz konusu değil. Ama kimlik olmadığı için kim kimdir bilinmiyor" dedi.

"TAHMİNEN 120 İŞÇİ İÇERDE"

Erdoğan, "Şu anda arkadaşlarımızın ve iş yerinin verdiği rakamlardan hareketle, tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor" dedi. Başbakan Erdoğan, "Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar var, gruplar var. Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için, ülkemizin birliği, beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: " Soma ile ilgili CHP'li milletvekilinin getirdiği öneri veya önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir ve kendi konuşmasında daSoma ile ilgili bir kelime bulamazsınız. Gerekli cevabı zaten arkadaşlarımız da verdiler. 'Bunu bir başka zamanda gündeme getirip konuşalım, konuşabiliriz' dediler. Olay şu anda, tam böyle bir anda, tam bir suistimal olarak kullanılma gayreti içerisindedir. Bunun istismarına da biz zaten fırsat vermeyiz. Olay zaten mart ayının sonunda olmuştur. Şu anda nisan, mayıs, bir buçuk ay. Böyle bir süre geçmiştir."

banner53
Yorumlar (1)
Bekir 7 yıl önce
Başbakan bu kazaları 'olağan' ve 'fıtrat'tan sayıyor. O zaman Adnan Menderes'e ya da 90'ların ortalama bir Afrika ülkesine bakıp yönetici idamı da olağandır, fıtratındandır diyelim.Bir müslüman nasıl korkmadan bir iş kazasını 'olağan' der. Kader ve kaza Allah (c.c.)'dan amenna, bir deprem olur 1 milyon kişi ölür de insan yine bu işi daha tedbirli yapmaya gayret eder, olağan demez.
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?