Erdoğan, Bismil'de konuşuyor

Erdoğan, "Diyarbakır ne kadar güvenli olursa, güçlü olursa Erbil de o kadar güçlü olur, Bağdat da o kadar güçlü olur" dedi

Erdoğan, Bismil'de konuşuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, dün başlayan ve bugün devam eden Diyarbakır programının Bismil ayağında konuşuyor. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada yeni bir sürecin başladığını, yeni bir bahar havasının yaşandığını söyledi. Erdoğan, "Diyarbakır ne kadar güvenli olursa, güçlü olursa Erbil de o kadar güçlü olur, Bağdat da o kadar güçlü olur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Dün Diyarbakır'da siz de görmüşsünüzdür. Biz net olarak Diyarbakır'da "artık yeteer" diyenleri gördük.

Bu ülkenin eşit, özgür vatandaşları olarak devlet karşısında, hukuk karşısında eşit bireyler olarak Türkiye'ye çok daha güzel günler yaşatacağız.

Silahlar sussun diyen anneleri gördük.

Esnafın yüzünün güldüğünü gördük.

Çözüm Süreci bizi bir yıl içinde bu kadar değiştirdiyse birkaç yıl içinde varın siz düşünün bizi ne kadar değiştirecek.

Diyarbakır değiştikçe Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değişecek. Irak değişecek. Suriye değişecek.

Ne olur bu Çözüm Sürecine sımsıkı sarılın.

Belediye başkanlığı yapmış biri olarak temizliğe çok önem veriyorum. Ben Bismil'deki kardeşlerimin de temiz bir Bismil'e layık olduğuna inanıyorum. Bismil buna layık mı? Bismil'deki çöp çamur Bismilli'nin kaderi mi? Daha temiz bir Bismil'i gelin beraber tesis edelim diyorum.

Artık sadece Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, yeni bir iklim, yeni bir bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemizde değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemizde güçleniyor.

Çözüm süreci Diyarbakır'ı köklü şekilde değiştiriyor. Bugün de burada, Bismil'de aynı manzarayı, aynı iklimi, aynı umudu görüyoruz. Bismil'de kardeşliğin kazandığını, umutların çoğaldığını görüyorum. Bu sadece bir başlangıç.

Bu sürecin bozulmasına, sabote edilmesine fırsat tanımayalım. Kışkırtmalar, engellemeler, tehditler karşısında yiğitçe, mertçe duralım. Bu huzurun bozulmasına izin vermeyelim' diyorum.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 12:19
banner53
YORUM EKLE

banner39