banner15

Erdoğan, Boğazkesen Mescidi'nde namaz kıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tiyatro ve konser alanı olarak kullanılırken onarılarak yeniden ibadete açılan Boğazkesen Mescidi'nde namaz kıldı

Erdoğan, Boğazkesen Mescidi'nde namaz kıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumelihisarı Müzesi içinde yeniden inşa edilen Boğazkesen Mescidi'ni ziyaret ederek, burada öğle namazını kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemesinin ardından açıklama yaptı. Erdoğan buradaki konuşmasında şunları söyledi: Rumelihisarı'nın içerisindeki bu mescit İstanbul'un fethinden önce çok kısa bir süre içerisinde 4-5 ay gibi bir süre içerisinde inşa edilmiş. Fakat daha sonra maalesef bir depremde yıkılma durumu olmuş. Tekrar ihya etmişler. Fakat 1957'de burası yıkılarak karşısında da bir amfi tiyatro yapılmış. O günden bugüne de burası maalesef amfi tiyatro olarak, mescidin yeri de sahne olarak kullanılmaya başlanmış. Halbuki bu çevrede surun içerisinde 50 civarında konut da var. Bir mahalle burası. Ve bu mahallenin içinde başkanlığım dönemimden hatırladığım kadarıyla 12 kadar Büyükşehir Belediyesi'ne ait yer var. Diğerleri de yine sahipleri itibariyle tespit edilmiştir. Bunlar şimdi rölövelerini tespit etmek suretiyle onların da proje çalışmaları yapılarak o konutlar da yeniden inşa edilip bu Rumelihisarı içerisindeki yerin aslına uygun şekilde yapımı ve o şekilde turizme açılması çok daha anlamlı olacak, çok daha farklı olacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35