banner39

Ermeni mezaliminin tanığı konuştu

1918 yılında yaşanan Ermeni olaylarında 107 yaşında olan Karslı Mustafa Çelik yaşadıklarını anlattı

Yurt Haberleri 03.04.2012, 14:19 03.04.2012, 14:19
Ermeni mezaliminin tanığı konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kağızman'ın Çeperli köyünde yapılan Ermeni Mezalimi'ne tanık olan 107 yaşındaki Mustafa Çelik o kara günlerde yaşadıklarını ve gördüklerini anlattı.

40 yıl Rus esaretinde kalmış olan Kars'ta "34 Kırgını" olarak bilinen 1918 Ermeni Mezalimi'nde 13 yaşında olan Kağızman'ın Çeperli köyü doğumlu Mustafa Çelik, Kağızmanlı Araştırmacı Yazar Sait Küçük'e yaşadıkları hakkında bilgi verdi.

107 yaşındaki Mustafa Çelik köylerinde Ermenilerin yaptığı katliam esnasında 13 yaşında olduğunu, bu katliama 1918 yılının Mart ve Nisan aylarında şahit olduğunu ifade etti.

Çelik, Kağızman'da yaşanan Ermeni mezalimi için şunları söylüyor:

"Kars'ta Rus hükümeti hüküm sürmekteydi. İşleri bozuldu. Geri çekildiler. Onlar Erzincan'a, Muş'a kadar gitmişti. Geri çekildiler. Ermeniler çekilmedi. Aradan iki üç yıl geçti. Ermeniler başladı azmaya. Kağızman'ın yerlisiyle harp ettiler. Ali Rıza Ataman dağa çıktı. Millî Şura reisiydi. Dört köy geldi bize. Böcüklü, Kömürlü ve diğer köyler. Ermeniler gelip 'silahlarınızı verin' dediler. 'Sizin kapınızı kırmızıya boyayacağız. Kimse kapınızı açmasın. Zarar vermesin' dediler. Bizim köyden Mamo isminde bir tanesi vardı. Köyün ileri gelenleri dediler ki vermeyin silahlarınızı, bunlar silahlarımızı alıp hepimizi öldürecekler. O yani Mamo silahını vermedi. Mermileri vardı, teker teker atardı mermilerini. Mart'ın sonları alaca düşmüştü yerlere. Sabah erkenden emicemin (amcamın) bir koyunu kayıp oldu. Oğluna dedi ki, git bak koyuna. Oğlu çıkınca, Mamo diyor ki Ermeni geliyor, gel şu tepeye çıkıp mermi atalım. Ermeniler gelmesin. Geri dönünce babası diyor ki buldun mu koyunu. Diyor ki baba Ermeniler geliyor. Köyün zenginleri barışmak istiyor. Ermeniler iki kişiyi öldürüyor. Bunlar ölünce köydeki insanlar dağa kaçmaya başladı. Kaçamayanları Ermeniler ele geçirdi. Böcüklü, Kömürlü köyünden önüne kattıkları ahaliyi köyde ahırlara, samanlara doldurup şehit ettiler. Üzerlerinde hayvanları gezdirdiler. Bizim aileden 75 kişiyi büyük küçük şehit ettiler. Ot serip camışları (öküzleri) ölülerin üzerinde dolandırdılar. Bir emicem vardı ölülerin altına düşmüş, 14 süngü yarası almıştı. Bir de emicemin kızı 15 yaşında, dalından süngü almıştır. Bir de Kötek'ten Dede Çavuşgilden bir kızın burnunu kılıç götürmüştü. Beş-altı kişi sağ çıkmıştı ölülerin altından. Ortalık ana-baba günü olmuştu. Dedelerim hep kayıp oldu. Anamla biz köyün üstüne çıktık. Çakrağa doğru çıktık. Bir kısmı Kozlu köyü tarafına kaçtı. Mal davar kalmadı. Hep gitti. Zeraphane köyüne kadar gittik. Orada dediler ki Osmanlı geliyor. Oradan geri döndük. Geldik ki köy virane olmuş. Ben bütün bunları hep gözlerimle gördüm. Osmanlı askeri gelince Ermeniler çekildi gitti. Zeraphane'den gelirken Oda köyünde de halkın Ermeni tarafından kırıldığını gördük."

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?