Erzurum'da 10 binler tabyalara yürüdü

Erzurum'da 10 binler, bugün sabah namazından sora ecdadın anısına Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na yürüdü

Erzurum'da 10 binler tabyalara yürüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nene Hatun'un destanlaştığı 1877- 1878 Erzurum- Rus Savaşı (93 Harbi)'nin 136. yıl dönümünde Erzurumda 10 binler ilk kez sabah namazının ardından okunan salanın ardından Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na yürüdü. Yürüyüş sonrasında onbinler İstiklal Marşı okuyup, İl Müftüsü Hasan Çınar'un okuduğu duanın ardından tabyaların gezilmesiyle program sona erdi.

Erzurum Valiliği'nin öncülüğünde oluşturulan Tabyalar Platformu'nun orgazinasyonunda Erzurumlular, şehit ve gaziler yatağı Aziziye Tabyaları'na akın etti. Sabah namazının ardından il merkezindeki bütün camilerde sala okundu. Salanın ardından Erzurumlular belediyenin tahsis ettiği toplu taşım araçlarıyla şehrin değişik noktalarından Karskapı Asker Şehitliği önüne taşındı. Şehitliği ziyaret eden ellerinde bayraklı onbinler daha sonra 2 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyası'na kadar tekbir getirerek yürüdü.

Erzurum İl Müftülüğü'ne bağlı imam hatiplerin okuduğu Kur'an-ı Kerimin ardında İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Müftü Hasan Çınar dua etti. Duanın ardından tabyaların gezilmesi ve Nene Hatun'un kabrinin ziyareti ile proğram sona erdi.

Vali Ahmet Altıparmak, resmi bir davet ve çağrı olmadan on birlerce kişinin şehitler ve gaziler için tabyalara yürümesinin anlamlı olduğunu ifade etti. Vali, 136 yıl önce düşmana karşı yürüyen Erzurumluların tek yürek olup, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birisini sergiledeğini kaydetti.

Yürüyüşe katılan vatandaşlar ise milli heyecanı yaşamak ve yaşatmak için düzenlenen yürüyüşe katıldıklarını ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 15:49
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 7 yıl Önce

1877-1878 rus saldırısı ile geri çekilen Ahmet MUHTAR paşadır. Erzurum valisi Manisalı bey İzin alarak gidiyor. Erzincanlı vali yardımcısı. Erzincan'a haber Göndererek Hacı Fehmi efendiye bulabildiğin kadar bileğine ,yüreğine kip yiğitle acele gel. Üçüncü günü 650 süvarisi ile erzurum'a akşam vakti varan ve düşmana saldırarak 3 tümenini imha edip. Topcu birliğini susturup.Subaylarını Topların

banner39