banner39

Erzurum'daki 200 iskeletin sırrı çözüldü

Bir ilköğretim okulunun temel kazısı sırasında ortaya çıkan çok sayıda insana ait kemik ve kafatasının şehitliğe ait olduğu açıklandı

Yurt Haberleri 18.04.2011, 16:07 18.04.2011, 16:07
Erzurum'daki 200 iskeletin sırrı çözüldü

Erzurum'un Pasinler İlçesi'nde bir ilköğretim okulunun temel kazısı sırasında ortaya çıkan çok sayıda insana ait kemik ve kafatasına ilişkin araştırma yapan Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, bölgenin şehitliğe ait olduğunu açıkladı.

Pasinler İbrahim Hakkı Devlet Hastanesi ile Hasankale Şehitliği arasında kalan ve daha önce askeri kışla olarak kullanılan araziye yapılacak ilköğretim okulunun 9 Nisan'da temel kazasına başlayan işçiler, çok sayıda kemik buldu. Yetkililere haber verilmesi üzerine kazıya ara verildi.

Atatürk Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Erol Kürkçüoğlu ve ekibi bu sabah kemiklerin bulunduğu inşaat alanına giderek inceleme yaptı. Yapılan incelemede 200'e yakın cesetin Hasankale Şehitliği'ne ait olduğunu belirten Kürkçüoğlu, şunlar söyledi:

"Pasinler, Ermeni çetelerinin yapmış olduğu katlimlarla biliniyor. Burada 2 bin 500'a yakın şehidimiz var. Bir inşaat kazısından çok sayıda kemiğin çıkması üzerine yeni bir toplu mezar olabileceğini düşündük. Ancak, bugün alanda yaptığımız çalışmada Pasinler 1916'da Rus işgaline düşmeden önce aralarında asker, subay ve doktorun bulunduğu 581 kişi kolera, tifo ve tifüs gibi salgın hastalıktan şehit düşmüş. Kemik ve kafataslarında yaptığımız araştırmada hiçbir kurşun, bıçak ve hançer izi görülmedi. Ayrıca cesetler üzerinde giysiye rastlanmadı. Yapılan çalışmalar ve arşiv belgeler doğrultusunda bulunan 200'a yakın ceset görevliler tarafından hemen bitişiğindeki Hasankale şehitliğine defnediliyor. Zaten şehitliğin üzerinde de yazdığı gibi o tarihlerde ölenler ayrı defnedilecek zaman olmadığı için toplu olarak defnedilmiş."

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?