banner39

Esad'a bir tepki de Muş'tan

Muş'ta bir araya gelen STK'lar bir açıklama yaparak Suriye Devlet Başkanı Esad'a tepki gösterdi

Yurt Haberleri 24.05.2012, 16:34 24.05.2012, 16:34
Esad'a bir tepki de Muş'tan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muş ilinde faaliyet gösteren Eğitim-Bir Sen Muş Şubesi, İnsan ve Yaşam Derneği, Lale-Der ve Has-Der adlı sivil kuruluşların başkanları ve üyeleri, "Muş Akademi Derneği" öncülüğünde bir araya gelerek, Suriye'de yaşanan zulümlere karşı tepkilerini ortaya koydu.

Bir basın açıklamasının yapıldığı protestoda dün Hafız Esad'ın yaptığı katliama gözlerini yuman dünyanı, bugün de sistematik bir biçimde Suriye halkının katledilmesini seyrettiğine değinildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Baas rejimi katliam zincirine her gün yenilerini eklerken Suriye halkının feryadı uluslararası diplomasi koridorlarında boğulmakta. İçeriksiz kınama mesajları, göstermelik girişimler ve uluslararası siyasi çıkar hesaplarıyla etkisizleştirilen kararlardan öte bir tavır sergilenememektedir.

Suriye'de yönetim karşıtı gösteriler sürerken, bir yandan da kan akmaya devam ediyor. Şiddetin giderek arttığı ülkede, ölü sayısı artarken, çıkan olayların bilançosu da gittikçe ağırlaşıyor. Suriye İnsan Hakları Komitesinin verdiği bilgilere göre, 15 Mart 2011 tarihinden 1 Ocak 2012 tarihine kadarki süre zarfında ülke genelinde 7 bin 191 kişi hayatını kaybederken, 18 bin tutuklu ve 20 bin kişinin ise kayıp ve akıbeti bilinmiyor ve maalesef bu soykırım hız kesmiyor.

En son Suriye'deki yönetimin öğrencilere yönelik kanlı müdahalesi de Türkiye'deki vicdanları derinden yaraladı. Halep Üniversitesi'ne bitişik öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin, 2 Mayıs 2012 tarihinde  düzenledikleri Baas rejimi karşıtı protestoların dağıtılması için gerçek mermiler kullanıldı. Kaçarak kurtulmaya çalışan öğrenciler ise takip edildiler, dövüldüler ve gözaltına alınarak işkencelere maruz kaldılar.

Muş'taki sivil kuruluşlar olarak biliyoruz ki, Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer almak, onların özgürlük ve adalet haykırışlarına ses olmak, maruz kaldıkları bu vahşete tepki vermek insan olmamızın gereğidir. Bir halkın yok edilmesi, stratejik hesaplarla görmezden gelinemez."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?