banner39

Eve dönüş için yeni yasal yollar aranıyor

Başbakan Yardımcısı'nın 'yeni yol haritası" açıklamalarının ardından gözler çözüm sürecine odaklandı. Hükümet, 'etkin pişmanlık' hükümlerini yumuşatacak. Şiddete bulaşmayanların, davaları ortadan kalkacak

Yurt Haberleri 03.06.2014, 09:28 03.06.2014, 09:28
Eve dönüş için yeni yasal yollar aranıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümet, İmralı ve HDP/BDP'den yapılan 'yeni aşama'ya geçildi şeklindeki açıklamalardan sonra, gözler hükümetin atacağı adımlara odaklandı.

Akşam'ın haberine göre hükümet, dağdakilerin eve dönüşünü de kolaylaştıracak formüller üzerinde çalışıyor. Özellikle Türk Ceza Kanunu'nun "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" başlığını taşıyan 220. maddesi ile "etkin pişmanlık" başlıklı 221. maddesinde rötuş gündemde. Çözüm süreciyle ilgili yeni adımlar, Atalay'ın koordinasyonunda sürerken, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, parti ve grup yöneticileri de çalışmalarda rol alıyor. Önümüzdeki süreçte atılacak adımların başında ise "etkin pişmanlık" düzenlemesini güçlendirilmesi geliyor.

'EVE DÖNÜŞ' SEÇENEKLERİ

Hükümetin önceliği, yasalarda var olmasına karşın daha da aktifleştirilmesi planlanan "eve dönüş" uygulaması. Örgüt üyesi olmasına rağmen şiddete ve terör eylemine katılmamış ve haklarında soruşturma açılmamış olanlar takibata uğramadan evlerine dönebiliyor. Şiddete ve terör eylemine katılmamış olmak kaydıyla haklarında soruşturma yürütülenler ile dava açılanlar da hüküm tesis edilmemiş olma koşuluyla evlerine dönebilecek. Bu koşulları taşıyanlardan tutuklu veya tutuksuz yargılananların davaları da "bir daha silaha el atmamak" kaydıyla ortadan kalkacak. Özellikle zorla dağa çıkarılıp, güvenlik güçleriyle çatışmaya zorlanan PKK mensupları için "örgüt üyesi" olarak verilen cezaların kaldırılması formülü değerlendiriliyor.

YÖNETİCİLER KAPSAM DIŞI

Yasada, örgütün silahlı eylemlerine aktif olarak katılanlar ve PKK yöneticileri kapsam dışı tutulacak. Yapılan hazırlık çerçevesinde TCK'nın iki ayrı maddesinde de rötuş gündemde. Buna göre suç işlemek için örgüt kuranlara verilecek cezaları düzenleyen TCK'nın 220. maddesinde değişikliğe gidilmesi düşünülüyor. 220. maddede yer alan "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır" hükmü ile "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükmü kaldırılacak veya yumuşatılacak. Böylece, zorla örgüte sokulan veya örgüte yardımla suçlanan kişiler ceza almaktan kurtulacak. Bu nedenle cezaevinde bulunan çok sayıda kişiye de tahliye yolu açılacak.

ETKİN PİŞMANLIK MADDESİNE RÖTUŞ

TCK'nın 221. maddesindeki "Etkin pişmanlık" hükmünden yararlandığı halde örgüt suçundan 5 ila 10 yıl arasında ceza alanların bu cezadan kurtulması planlanıyor. Böylece, dağla birlikte cezaevlerinden de eve dönüşler olabilecek.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?