banner39

Evleri yıkılan Romanlar'dan suç duyurusu

Bursa'da Romanlara karşı linç girişiminin ardından evleri yıkılan ve dokuz gündür çadırda yaşayan Romanlar, belediye hakkında suç duyurusunda bulundu

Yurt Haberleri 03.08.2013, 11:55 03.08.2013, 11:55
Evleri yıkılan Romanlar'dan suç duyurusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bursa'da Romanlara karşı linç girişiminin ardından evleri yıkılan ve dokuz gündür çadırda yaşayan Romanlar, belediye hakkında suç duyurusunda bulundu. Bilirkişi mahallede inceleme yaptı.

Osmangazi ilçesine bağlı Güneştepe ve Yunuseli mahallelerinde bir hafta önce at pisliği yüzünden başlayan tartışma Romanlara karşı linç girişimine dönmüş, ardından belediye beş Roman'ın evini yıkmıştı.

Belediye, evlerin kaçak ve gerilim hattı altında bulunduğu gerekçesiyle yıkıldığını belirtmişti. Aileler yıkımın ardından dokuz gündür çadırlarda yaşıyor.

Evleri yıkılan dört ailenin belediye hakkındaki suç duyurusu üzerine, bilirkişi mahallede inceleme yaptı.

Romanlara yönelik linç girişimi dört gün önce basit bir at pisliği kavgası ile başladı. Bir Roman'ın tartışma esnasında havaya ateş etmesi ve balkonda olduğu söylenen genç bir kadının saçma nedeniyle hafifçe yaralanmasıyla olaylar büyüdü. Olayın ertesi günü beş Romanın evi, belediye ekiplerince kaçak ve gerilim hattı üzerinde bulunduğu gerekçesiyle yıkıldı.

Roman vatandaşlar, mahalle sakinlerinin kendilerini burada istemediğini savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?