Eylemcinin ölümünde çelişkili açıklamalar

Hatay'da dün geceki eylemler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ön otopsi raporunda, yüksek bir yerden düştüğü belirtildi; ancak otopsiye giren doktor farklı açıklamalarda bulundu

Eylemcinin ölümünde çelişkili açıklamalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'da dün geceki eylemler sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan isimli gencin ölümüyle ilgili ilk otopsi sonucu açıklandı. Otopsi sonucunda, Atakan'ın yüksek bir yerden düştüğü belirtildi. Otopsiye giren doktorlardan biri ise basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda "düşme belirtisi"ne rastlamadığını savundu. Aynı doktor, taş ya da bibergazı kapsülüne dair belirti de bulunmadığını söyledi. 

Atakan'ın ilk otopsi raporunda ''Yüksekten düşmeye bağlı omurilikten kırık, iç organlarında parçalanma'' olduğu öğrenildi.

Diğer taraftan Hatay Valiliği Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili ''devriye geçen güvenlik güçlerinin 1 kişinin binadan düştüğü ihbarı üzerine'' olay yerine gittiğini bildirdi.

Hatay Valiliği, gece meydana gelen izinsiz gösterilerde bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili, ''Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik birimi tarafından 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderildiğini ancak olay yerinde bulunan kişilerin yaralıyı kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek istediği ve sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi'ne getirilen Ahmet Atakan'ın yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini'' bildirdi.

Valilik internet sitesinde yer alan açıklamada, 9 Eylül günü merkez'e bağlı Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Gezi Parkı eylemleri ve Tuzlu Çayır'da yaşananları protesto etmek amacıyla Gündüz Caddesi'ni trafiğe kapatan grubun, kanunsuz yürüyüşe geçmesi üzerine gruba dağılmaları, aksi takdirde müdahale edileceği ikazında bulunulduğu belirtildi.

Yapılan tüm ikazlara rağmen grubun yürümekte ısrar etmesi ve grup içerisinden güvenlik birimlerine sapanla bilye ile taş atılması üzerine, gruba tazyikli su ve gazla orantılı müdahalede bulunularak dağılmalarının sağlandığının ifade edildiği açıklamada, şunlara yer verildi:

"Ara sokaklara kaçan şahısların bir süre sonra cadde üzerinde tekrar toplanarak yola barikat kurmaları, barikatı ateşe vererek barikat gerisinden ve çatılardan havai fişek, taş ve bilye atarak mahalle sakinlerine zarar vermeleri üzerine gruba tekrar müdahalede bulunularak dağılmaları sağlanmıştır. 10 Eylül 2013 Salı günü saat 00.57 sıralarında Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik birimi tarafından 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderilmiştir. Ancak olay yerinde bulunan şahıslar yaralıyı kendi imkanları ile hastaneye götürmek istemiş, sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi'ne getirilen Ahmet Atakan isimli vatandaşımız, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir."

Açıklamada konunun adli makamlara intikal ettirildiği, çok yönlü araştırıldığı kaydedildi.

OTOPSİYE GİREN DOKTORDAN FARKLI AÇIKLAMA

Öte yandan Atakan'ın ilk otopsisine giren Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Hatay Valiliği'nden bu sabah yapılan açıklamaya tepki gösterdi.

Olayın ardından Hatay Devlet Hastanesi'ne gittiğini ve ön otopsiye girdiğini ifade eden Matkap, Bianet'ten Ayça Söylemez'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Atakan'ın vücudunda yüksek bir binanın üzerinden düştüğünü ispatlayan bir bulguya rastlamadık. En önemli iki bulgu var: Birisi akciğerlerde kanama, diğer kafa travması."

"Kafasında künt travma olarak tabir edilen çökme kırığı ve morarma vardı. Ölüm sebebi bunlardan biri. Bunlarla 'yüksekten düştü' diye açıklama yapılamaz."

"Zaten Valiliğin peşinen açıklama yapmaması gerekir. Kesin bilgi elde etmeden açıklama yaparak kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. Otopside yüksekten düşmeyi belirten tıbbi bulguya rastlamadık. Kemiklerde, bacağında, kolunda kırık yoktu. Düşenlerde genelde bu kırıklar görülür."

OTOPSİ TUTANAĞI

Radikal Gazetesi'nin internet sitesinde yayınlanan otopsi tutunağı:

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 14:41
banner53
YORUM EKLE

banner39