banner39

Fabrika gibi çalışan bir cezaevi

Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunun cezaevinde her gün fabrika gibi üretim yapılıyor. Her biri birer usta olan mahkumlar muhteşem eserler ortaya koyuyor

Yurt Haberleri 12.03.2012, 13:20 12.03.2012, 13:20
Fabrika gibi çalışan bir cezaevi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza ve İnfaz Kurumu, ağaç işinden takı tasarımına, kabak süsleme sanatından terziliğe 16 branşta üretim yapıyor. 2006 yılında açılan cezaevi geçen sene gerçekleştirdiği ticarî faaliyetlerden 730 bin 551 lira kâr elde etti.

Cezaevi Müdürü Sabri Karataş, cezaevinde çeşitli iş kollarında faaliyetlerin bulunduğunu, atölyelerin genellikle sipariş üzerine çalıştığını anlattı. Zaman Gazetesi'nin haberine göre mobilya ve marangoz atölyesinin ürünlerinin halka ve kurumlara hitap ettiğini belirten Karataş, ağız-diş sağlığı merkezi ile adliyenin mobilya ihtiyaçlarının cezaevindeki atölyede üretilen ürünlerle karşılandığını ifade ederek tüm resmî kurumların işlerini yapmaya talip olduklarını kaydetti. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nin önerisi ile otellerin dış mekânda kullandıkları bazı ürünleri imal etmeye başladıklarını da vurgulayan Karataş, "Bu ürünler otelcilerin beğenisine sunulacak. Eğer beğenir ve kabul ederlerse seri üretime başlayacağız." dedi. Cezaevi bahçesinde sebze ve meyve yetiştiriciliği yapıldığını ifade eden Karataş, cezaevinin ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra artan sebze ve meyvelerin otellere pazarlandığını aktardı. Bu faaliyetlerin tek amacının para kazanmak olmadığının altını çizen cezaevi müdürü, "Hedefimiz ceza infaz kurumunda insanların, çağdaş infaz rejimi doğrultusunda en iyi şekilde infazını gerçekleştirmesini sağlamak. Eğitim, ıslah ve üretim ayağı üzerinde çalışmalarımız devam etmekte. Bu konuda iddialıyız." diye konuştu.

MAHKUMLAR SİGORTALI ÇALIŞIYOR

Mahkûmlara hem meslek öğrettiklerini hem de günlük ücret ödediklerini belirten cezaevi müdürü Sabri Karataş, atölyelerde çalışan 60 mahkûmu sigortalı yaptıklarını söyleyerek, "Hedefimiz en az 100 mahkûmun sigortalı olarak çalışmasıdır." dedi. Sabri Karataş, 2012 yılı kâr hedeflerinin, yeni yatırımlara yapılacak harcamalardan sonra 700-750 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?