banner39

Fabrikadaki sızıntısından 100 işçi zehirlendi

Çankırı’nın Şabanözü ilçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir fabrikada zehirlenen 100 işçi hastaneye kaldırıldı

Yurt Haberleri 17.01.2016, 09:16 17.01.2016, 11:19
Fabrikadaki sızıntısından 100 işçi zehirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çankırı'nın Şabanözü ilçesindeki çorapfabrikasında kimyasal bir maddeden etkilenen 100 işçi hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, çorap fabrikasında 16.00-24.00 vardiyasında çalışan bazı işçilerin kimyasal bir maddeden etkilenerek bayılması üzerine diğer işçiler durumu 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. 

İhbar üzerine fabrikaya çok sayıda ambulans sevk edildi.

Kimyasal maddeden etkilenen işçilerin 38'i Şabanözü Devlet Hastanesine, 62 işçi ise çevre il ve ilçelerden de gelen ambulanslarla Çankırı ve çevredeki ilçelerdeki hastanelere kaldırıldı. 

Çankırı Devlet Hastanesine kaldırılan işçilerden 15'inin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

SANAYİ BÖLGESİ KAPATILDI

Bu arada tedbir amacıyla Organize Sanayi Bölgesi (OSB) geçici olarak kapatıldı.  

OSB'deki çorap fabrikasında çalışan 100 işçinin kimyasal maddeden etkilenmesi nedeniyle tamamen boşaltılan fabrikada güvenlik güçleri ile Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince inceleme balatıldı. 

Bölgedeki yoğun kimyasal madde ve gaz kokusu nedeniyle sağlık ve güvenlik açısından OSB'deki diğer tesislerin de gece vardiyaları da iptal edildi. Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı OSB'nin geçici olarak kapatılmasına karar verildi. Güvenlik güçleri OSB'ye girişleri yasakladı. 

BAZI VATANDAŞLAR DA ETKİLENDİ

Çankırı'nın Şabanözü ilçesindeki çorapfabrikasında 100 işçinin zehirlenmesi ve Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) geçici kapatılmasına neden olan maddeden etkilenen bazı vatandaşlar hastaneye kaldırıldı.

AFAD ekiplerinin kimyasal maddenin kaynağının tespit edilmesi için başlattığı çalışmaların devam ettiği OSB'ye yakın yerleşim birimlerinde yaşayan bazı vatandaşlar, çevreye yayılan kokudan etkilendikleri gerekçesiyle Şabanözü Devlet Hastanesine müracaat etti. 

Acil servisteki müdahalenin ardından bazı vatandaşlar Çankırı Devlet Hastanesine sevk edildi.

ZEHİRLENMEYE SEBEP OLAN KİMYASAL BELİRLENDİ

100 işçinin zehirlenmesi ve Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) geçici kapatılmasına "tetra hidro teofen" adlı kimyasalın neden olduğu belirlendi.

AFAD ekiplerinin, zehirlenmeye neden olan kimyasal madde kaynağının tespit edilmesi için fabrika içi ve çevresinde başlattığı çalışmalar tamamlandı. 

Doğalgaz dağıtım şirketi KarGaz ekiplerinin de destek verdiği incelemede, işçileri etkileyen kimyasal maddenin, bölgedeki bir süredir kullanılmayan mobilya fabrikasından yayıldığı tespit edildi.

Fabrikada yapılan incelemede, ham gaza koku veren ve doğalgaz kaçağının anlaşılmasını sağlayan "tetra hidro teofen" adlı kimyasal maddenin yere dökülmesi sonucu ortaya çıkan kokunun zehirlenmelere yol açtığı belirlendi.

Çorap fabrikasındaki işçilerin, bu kimyasal maddenin bölgeye yayılması sonucu zehirlendiği tespit edildi.

AFAD ve KarGaz ekipleri, zehirlenme nedeninin tespit edilmesinin ardından bölgeden ayrıldı.  

Tedbir açısından OSB'nin yarın sabaha kadar kapalı tutulacağı öğrenildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?