banner15

Fevziye'de er meydanı yine boş kaldı

En eski yağlı güreş organizasyonlarından biri olan Fevziye Yağlı Güreşleri bu yıl da maddi imkansızlık sebebiyle yapılamıyor

Fevziye'de er meydanı yine boş kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırkpınar güreşlerinden sonra en eski yağlı güreş organizasyonlarından biri olan Fevziye Yağlı Güreşleri'nin, maddi imkânsızlıklar nedeniyle bu yıl da yapılamayacağı bildirildi.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen iki yıldır maddi imkansızlıklar nedeniyle yapılamayan tarihi Fevziye Güreşleri için sponsor bulduklarını, ancak daha sonra firmanın vazgeçtiğini belirtti.

Bu nedenle güreşlerin bu yıl da yapılamayacağını ifade eden Oral, ''İlçeye bağlı Fevziye köyünde yapılan güreşlerin tarihi, 1901 yılına dayanıyor. Ne yazık ki, bu tarihi güreş 3 yıldır yapılamıyor'' dedi. 

TARİHİ GÜREŞLER

1800'lü yılların sonunda Kafkasya'dan göçen halkın kurduğu Fevziye köyünde, 1901 yılında köy düğünlerinde gençlerin güreş tutmasıyla bir gelenek halini alan yağlı güreşler, zamanla tüm çevre köylerinin toplandığı, etli pilav ikram edilen ve yağlı güreş tutulan özel bir gün haline getirildi.

Her yıl düzenli biçimde yapılan ve Türkiye'nin birçok yerinden gelen pehlivanların katıldığı Fevziye Güreşleri, aynı zamanda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için bir prova özelliği taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35