banner39

Fındık işçilerine demiryolu sürprizi

Her yıl Güneydoğu'dan Sakarya'ya fındık toplamak için giden mevsimlik işçilerin YHT çalışmaları dolayısıyla demiryolu kullanılamadığından trenle gidemeyecek

Yurt Haberleri 31.07.2012, 13:40 31.07.2012, 13:40
Fındık işçilerine demiryolu sürprizi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fındık toplamak için Doğu ve Güneydoğu illerinden Sakarya'ya gelecek olan mevsimlik işçiler, fındık trenini kullanamayacak. Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) çalışmaları nedeniyle demiryolunun kapalı olmasından dolayı işçiler, bu yıl ulaşımlarını karayoluyla sağlayacak.

Fındık toplama zamanına az bir zaman kala Güneydoğu illerinden Sakarya ve Düzce'ye gelecek olan mevsimlik tarım işçilerinin yolculuğu, bu yıl daha da zor geçecek. TCDD her yıl fındık işçileri için Diyarbakır Tren Garı'ndan tren kaldırıyordu. İşçiler bu trenle Sakarya'daki Arifiye Tren Garı'na kadar geliyordu. Buradan da araçlarla çalışacakları bahçelete götürülüyordu. Ancak bu yıl Eskişehir-İstanbul YHT Hattı'nın, Köseköy-Gebze kesiminin inşası nedeniyle, Eskişehir-İstanbul hattı 2 yıl süreyle tren trafiğine kapatıldı. Bu nedenle işçiler, demiryolunu kullanamayacak. Mevsimlik işçiler, Güney Ekspresi'yle Ankara'ya kadar gelebilecek.Yolun kalan kısmını ise karayoluyla tamamlayacaklar. TCDD yetkilileri, Ankara'ya kadar trenle gelmek isteyen işçiler için gerekli vagon ilavelerinin yapıldığını, işçilerin nakliyesi için de valiliklere yazı yazıldığını belirtti.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, yaptığı açıklamada, fındık işçilerinin bu yılki yevmiyesinin en düşük 30 lira olacağını söyledi. Fındıkta rekoltenin geçen yıla oranla iki kat artacağını ifade eden Şenoğlu, "Hasat 15 gün içinde başlayacak. İşçilerin bir kısmı "gelmeyeceğiz" demişler. Bu sene sıkıntı olacak gibi.İşçi sayısı yüzde 50 düşebilir." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?